Autor fotografie: Lesy ČR|Popisek: Pyrotechnik se svým unikátním nálezem v Bořím lese
Majstrštyk se podařil minulou středu pyrotechnikům, kteří už několik let čistí od munice Boří les v Lednicko-valtickém areálu v Jihomoravském kraji. Z půlmetrové hloubky vyzvedli dělostřeleckou raketu Wurfgranate 42 ráže 210 mm. Jde zatím o největší nález od roku 2015, kdy zde Lesy České republiky zahájily v areálu pyrotechnický průzkum.
Dělostřelecká raketa ráže 210 milimetrů měří 125 centimetrů a váží 112 kilogramů. „Měla částečně poškozený zapalovač a vyhořelý motor, ale byla v ní trhavina,“ popsal stav rakety Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik firmy Borgata, která průzkum provádí. Po vyzvednutí ze země tento výjimečný nález odvezla k likvidaci Pyrotechnická služba Policie České republiky, která spolu se složkami integrovaného záchranného systému na vyčistění Bořího lesa.
„Na území České republiky jich bylo zatím objeveno jen několik, také v Bořím lese během někdejších průzkumů,“ sdělil Chládek. Podle něj našli v roce 2016 pyrotechnici v Bořím lese granát stejné ráže. Ten byl ale podstatně menší, když měřil 65 centimetrů a vážil 125 kilogramů.
Pro pohon dělostřelecké rakety Wurfgranate 42 ráže 210 milimetrů bylo používáno 18 kg náplně ve tvaru sedmi trubkových zrn. Hlavice byly lisovány za tepla a naplněny 9,2 kilogramy výbušniny. Doba hoření motoru trvala 1,8 sekundy a raketa měla dolet 7850 metrů při rychlosti 320 metrů za sekundu. „Používala se také ve výzbroji letounu Fw 190 proti spojeneckým bombardérům. V pozemní verzi se odpalovala z pětihlavňového taženého raketometu,“ dodal podrobnosti o nalezené raketě Jiří Chládek.
V Bořím lese se jen od roku 2015 zatím vyčistilo od munice 125,92 hektarů a našlo přes 3000 kusů munice. Doposud vynaložené náklady na sanaci vyčíslila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová na více jak osm milionů korun. „Na celý projekt jsme vyčlenili 50 milionů korun,“ sdělila Jouklová.
Čištění Bořího lesa od munice t muniční továrny Muna a její skladu ovšem probíhalo už předtím. Do roku 2015 nechal stát vyčistit 250 hektarů lesa v okolí muničáku, který podle některých badatelů vyhodili v roce 1945 do vzduchu ruští pyrotechnici, podle jiných to ale před svým útěkem udělali sami Němci, bez ohledu na blízké civilní objekty.
První dvě etapy pyrotechnických prací už skončily, ta třetí začala v listopadu 2017. Pyrotechnici z pražské firmy Borgata, kteří působili v lese v úvodní i pokračující zakázce, nyní prohledávají perimetr o rozloze 50,19 hektarů. „Počasí nám zatím přeje. Loni jsme kvůli promrzlé půdě i sněhu končili v polovině prosince a do lesa se vraceli až v březnu. Nyní máme prohledáno už 21 hektarů a připraveno dalších 9 hektarů,“ uvedl Chládek z Borgaty. Vedoucí pyrotechnik také upozornil na nedávný hromadný nález munice z výzbroje Pohraniční stráže i nefunkčních železobetonových protipěchotních min z 50. let minulého století. „Jednalo se pouze o válce ze železobetonu, bez trhaviny a iniciátorů,“ dodal Chládek. Ve třetí etapě zatím pyrotechnici od listopadu 2017 do půlky ledna tohoto roku objevili 60 kilogramů malorážového střeliva, šest kusů munice ráže 12,7 až 30 milimetrů, 93 kusů dělostřelecké munice nad 31 milimetrů, 20 iniciátorů, 998 pyrotechnických výrobků, jeden ruční protitankový granát a osm kusů ženijní munice, což znamená průměrnou hustotu 54,85 nálezu na jeden hektar prozkoumané plochy.