V Bosně byly nalezeny výbušniny určené k teroristickému útoku. Patřily bojovníkům IS?

V Bosně byly nalezeny výbušniny určené k teroristickému útoku. Patřily bojovníkům IS?
31 / 10 / 2015, 16:30

Bosenskosrbská policie zajistila v pátek na severovýchodě Bosny velké množství výbušnin, které měly být použity k teroristickému útoku na hotel.

Sarajevo 31. října (ČTK) - Napsal to dnes zpravodajský server BalkanInsight s odvoláním na informace policejní mluvčí Aleksandry Simojlovičové.

Operace bezpečnostních sil se podle mluvčí odehrála v hotelu Dallas ve městě Janja, které leží v bosenské Republice srbské (RS) u hranic se Srbskem. Policie při ní objevila značné množství hořlavých kapalin, výbušnin a pyrotechniky, které byly přichystané k "možnému teroristickému útoku".

Už 19. července jsme psali v našem článku, že Bosna má pro džihádisty ideální polohu i proto, že přes území cestují nelegální migranti ze Sýrie, kteří se dostali přes Turecko do Řecka a dál do Makedonie a Srbska. V Bosně také není problém získat zbraně, na rozdíl od ostatních evropských zemí, a to právě díky konfliktu v devadesátých letech. 

"Policie získala informace, že někdo plánuje teroristický útok nebo jiný závažný trestný čin s cílem ohrozit bezpečnost našich občanů a podnítit náboženskou, etnickou a rasovou nenávist", řekla podle serveru Simojlovičová. Dodala, že hořlaviny a výbušniny "byly vzájemně propojené a připravené ke zničení budovy".

Janja se nachází blízko Bijeliny, kde tvoří většinu populace muslimští navrátilci, kteří byli v devadesátých letech obětí etnických čistek. Nedaleko směrem na jih leží také město Zvornik, kde v dubnu přepadl policejní stanici muž bosňácké národnosti (dříve Muslimové). Než byl zlikvidován, stačil zabít jednoho policistu a dva zranit.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace