V Brazílii začaly volby, favorit volil v neprůstřelné vestě

V Brazílii začaly volby, favorit volil v neprůstřelné vestě
07 / 10 / 2018, 18:00

V Brazílii začaly prezidentské a parlamentní volby, které jsou označovány za nejdůležitější od konce diktatury v roce 1985. Největší šance vyhrát dnešní první kolo má krajně pravicový kandidát a bývalý armádní důstojník Jair Bolsonaro, který svými radikálními postoji rozdělil brazilskou společnost. Zřejmě ale nezíská přes 50 procent hlasů a ve druhém kole za tři týdny se utká nejspíš s levicovým kandidátem Fernandem Bolsonarem.

Bolsonaro dnes nicméně vyjádřil přesvědčení, že vyhraje už v prvním kole. Prohlásil to před volební místností v Riu de Janeiro, kde mezi prvními odvolil už hodinu po otevření volebních místností. Volit šel spolu se svými dvěma syny Carlosem a Flaviem, který kandiduje do Senátu. Všichni tři měli neprůstřelné vesty a doprovázela je početná ochranka.

Třiašedesátiletý Bolsonaro se totiž před měsícem stal na volebním mítinku terčem útoku, když ho jeho odpůrce pobodal. Politik skončil v nemocnici, odkud ho pustili až před týdnem.

V posledních předvolebních průzkumech měl Bolsonaro asi 15procentní náskok před pětapadesátiletým Haddadem, který ale nejspíš podle deníku El País vyhraje dnes v chudých regionech. Tento levicový politik, který se stal prezidentským kandidátem až před necelým měsícem, nahradil uvězněného exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Ten se stále těší velké popularitě právě kvůli tomu, že za své vlády v letech 2003 až 2010 dostal sociálními programy miliony chudých obyvatel z bídy.

Brazilci dnes volí kromě prezidenta, viceprezidenta i dvě třetiny Senátu, celou Sněmovnu poslanců, 27 guvernérů a členy regionálních parlamentů brazilské federace. Volební místnosti se oficiálně uzavřou v 17:00 hodin místního času (22:00 SELČ), ale na západě země to bude ještě o dvě hodiny později.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.