V brazilském Riu začíná karneval, čeká se až milion lidí

V brazilském Riu začíná karneval, čeká se až milion lidí
Autor: Leandro Neumann Ciuffo|Popisek: Karneval v Riu
25 / 02 / 2017, 00:15

Prvními pouličními vystoupeními začal tradiční karneval v brazilském Riu de Janeiro, jehož pořadatelé očekávají až milion návštěvníků. Bez ohledu na hospodářskou recesi, která sužuje největší jihoamerickou ekonomiku, se již během prvních hodin vyrojily v centru města tisíce lidí připravených na pět dní oslav. Karneval na počátku poznamenala stávka části policistů, uvedla agentura EFE.

Stovky hudebníků a tanečníků začaly velkou pouliční party v okolí proslulých pláží Copacabana a Ipanema, která je předehrou oficiálního zahájení karnevalu. K tomu dojde večer místního času (před půlnocí SEČ), kdy starosta města předá symbolický klíč od Ria králi Momovi, tradičnímu místnímu patronovi masopustních oslav.

Přestože návštěvníků ze zahraničí podle místních médií zřejmě dorazí statisíce jako v minulých letech, ze strany Brazilců se kvůli ekonomickým problémům dá očekávat úbytek zájmu. Drahé ubytování ani vstupenky na proslulý sambodrom si nemůže dovolit řada obyvatel dvousetmilionové země, mezi nimiž je téměř 13 milionů nezaměstnaných.

Den před zahájením festivalu v Riu vstoupily do stávky tisíce místních policistů, kteří se chtějí domoci vyplacení slíbené vánoční prémie a lednového platu. Policisté však oznámili, že dnes stávku ukončí, a úřady tvrdí, že bezpečnost během oslav bude zajištěna.

Přehlídky škol samby, které jsou hlavním bodem karnevalu, vyvrcholí v Riu v úterý. Velké karnevaly za účasti desetitisíců lidí se konají rovněž v dalších brazilských velkoměstech Sao Paulo či Salvador.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace