V Británii už potkáte na silnicích auta bez řidičů

V Británii už potkáte na silnicích auta bez řidičů
Autor fotografie: Guardian Tech|Popisek: Driverless cars hit the roads in UK cities | Guardian Tech
11 / 02 / 2015, 19:15

11.2.2015 / Britská vláda schválila testovací provoz aut bez řidičů na veřejných komunikacích. Testy se uskuteční ve městech Greenwich, Bristol, Milton Keynes a Coventry. VIDEO,Guardian Tech

Ministerstvo dopravy zveřejnilo souhrnný dokument - akční plán a uvedlo, že Velká Británie je "ideální místo" pro testování aut bez řidičů, protože má "jedny z nejnáročnějších podmínek silničního provozu, včetně povětrnostních podmínek v Evropě". Informaci přinesl server v3.co.uk

V Coventry a Milton Keynes bude testováno vozidlo Lutz :

Video, zdroj: YouTube, NumberONEUSTV

Vozidlo Meridian bude testováno v turistické oblasti na polostrově Greenwich, v rámci projektu Greenwich Automated Transport EnvironmentProjekt také obsahuje testování autonomního parkování vozidel s tím, že řidič opustí auto a zajistí, aby samo zaparkovalo. 

Video, zdroj: YouTube, Royal Greenwich

Třetí zkouška se uskuteční v Bristolu, ale až na základě hodnocení výsledků předchozích testů a pokusů po těchto prvních dvou. Testován bude džíp Wildcat s technologií od BAE Systems: 

Video, zdroj: YouTube, ODN 

Velká Británie se tak zařazuje po bok dalších států jako je USA nebo Japonsko, kde už podobné experimenty běží nebo proběhly. Do technologie autonomních aut v posledních letech investují jak automobilky, tak některé univerzity a samotní výrobci aut, kteří nechtějí zůstat pozadu.

Ve Spojených státech v Kalifornii, Nevadě a na Floridě už auta testuje technologický gigant Google. Pouze v Kalifornii jeho auta najezdily bez řidiče už téměř půl milionu kilometrů, a to bez výraznějších problémů (zdroj: livingfuture.cz)

Současně však odborníci důrazně upozorňují na nutnost zajistit naprostou bezpečnost inteligentních aut, aby je nebylo možné napadnout hackery. O tom, jak je snadné dálkově ovládat současná vozidla, jsme psali v článku "Další a snadný cíl hackerů - auta"

Psali jsme také:

Další a snadný cíl hackerů - auta

Automaticky řízená auta - příležitost pro teroristy!

Tagy článku