V Británii vzrostl počet protižidovských incidentů

V Británii vzrostl počet protižidovských incidentů
12 / 12 / 2016, 06:45

Británie jako jedna z prvních zemí přijme jednotnou mezinárodní definici antisemitismu. Londýn tak chce účinněji bojovat s nenávistí motivovanými trestnými činy.

Londýn (ČTK) - V Británii žije pátá největší židovská komunita na světě a počet útoků proti jejím členům se za poslední dva roky zvýšil, informovala dnes agentura Reuters.

Definici vytvořila letos v květnu Mezinárodní aliance pro připomínku holocaustu (IHRA), která sdružuje 31 zemí včetně Británie. Cílem je vyjasnit, co znamená antisemitismus a snáze pak postihovat jeho projevy.

IHRA definuje antisemitismus jako "takové vnímání Židů, které může být vyjádřeno jako nenávist vůči Židům. Verbální a fyzické manifestace antisemitismu jsou namířeny proti Židům nebo lidem za Židy považovaným, proti jejich majetku, proti komunitním a náboženským institucím."

"To znamená, že bude jedna definice antisemitismu - (jako) v zásadě (takového) vyjadřování nebo chování, které projevuje nenávist vůči Židům proto, že jsou Židy - a kdokoliv vinný tímto jednáním se bude zodpovídat," stojí podle Reuters ve zveřejněných výňatcích z projevu, který má k tématu přednést premiérka Theresa Mayová.

Dnes si celý svět připomíná holokaust. A Židé opět utíkají z Evropy, ale i před muslimy

Počet protižidovských incidentů vzrostl v první polovině letošního roku o 11 procent. Uvádí to organizace Community Security Trust (CST), která se zabývá bezpečností britské židovské komunity. Terčem nenávistných útoků se stala i labouristická poslankyně židovského původu Luciana Bergerová.

Muž se sekyrou vyhrožoval Židům před synagogou v britském Prestwichi

Někteří Židé dokonce zvažují žádost o pas v Německu nebo Rakousku, odkud jejich předci uprchli před Hitlerem.Německá ambasáda v Londýně přijala za první čtyři měsíce po brexitu400 dotazů na tuhle proceduru a přijala stovku konkrétních žádostí. Za celý loňský rok to přitom bylo jen 20 dotazů.

Židé ze strachu před radikálním islámem a antisemitismem opouští Evropu

Někteří britští Židé s německými nebo rakouskými kořeny ale tvrdí, že by se jejich předci obraceli v hrobě, kdyby věděli, že jejich potomci žádají o pas zemí, které jim kdysi taky ublížily. V této souvislosti se zmiňuje argument nevděku nebo přímo zrady Británie, která židovským uprchlíkům poskytla druhý domov. 

„Myšlenka, že bych hledal pomoc nebo útočiště v zemi, která zavraždila mé příbuzné, mě naprosto šokuje,“ tvrdí Harry Heber z rakouského Innsbrucku, který dorazil do Anglie coby sedmiletý v roce 1938. Zdroj: rozhlas.cz

 Muslim pobodal rabína ve Štrasburku. Při útoku křičel "Alláhu Akbar!"

Tagy článku