V Bruselu dnes budou jednat ministři vnitra zemí EU o imigrantech

V Bruselu dnes budou jednat ministři vnitra zemí EU o imigrantech
Popisek: Ministr Chovanec hodlá v Bruselu tlumočit zamítavý postoj ČR k přijetí uprchlíků podle plánů EU
14 / 09 / 2015, 11:45

Setkání ministrů je svoláno především kvůli problematice 120 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka, které navrhuje EU rozdělit mezi země s dosud nízkým počtem běženců. Jedná se tedy i o Českou republiku.

Na dnešek na 15:00 je naplánována schůze ministrů vnitra členských zemí EU, aby společně jednali o imigrační krizi. Země se stále nejsou schopny dohodnout, jak naložit s uprchlíky. Mezi státy se zamítavým postojem k přerozdělení imigrantů podle kvót patří především tzv. visegrádská skupina (V4) - Slovensko, Maďarsko, Polsko a Česká republika.

Evropská komise přišla nedávno s návrhem na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků zejména ze Sýrie, Iráku a Eritreje, kteří jsou nyní na území Itálie a Řecka, mezi ostatní země unie. K převzetí odpovědnosti jsou hnány především země, které nejsou tak zasaženy imigrační krizí, respektive přes jejichž území migranti putují do bohatších západních zemí. Tedy právě země V4.

Česká republika, kterou bude zastupovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), hodlá prý trvat na svém zamítavém postoji na přerozdělení uprchlíků. Evropská komise by přitom ráda schválila balík opatření 8. října. Pokud dnes nedojde ke shodě, budou jednání pokračovat, tentokrát na vyšší úrovni - premiérů a prezidentů zemí EU.

Mezitím, než se státy dohodnou, sahají již některé země pro partikulární opatření. Německo o víkendu opět zavedlo kontrolu svých hranic s Rakouskem. Česká republika na to reagovala navýšením počtu příslušníků cizinecké policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Tagy článku