V Bruselu zasedají ministři vnitra zemí EU. ČR přerozdělení uprchlíků odmítá

V Bruselu zasedají ministři vnitra zemí EU. ČR přerozdělení uprchlíků odmítá
Popisek: Bude dnes ČR v otázce uprchlíků přehlasována? Ministr vnitra bude hlasovat proti povinnému přerozdělení 120 tisíc běženců
22 / 09 / 2015, 14:45

Druhý pokus o nalezení shody v řešení imigrační krize se dnes opět odehrává mezi ministry vnitra EU v Bruselu. Milan Chovanec (ČSSD) hodlá znovu tlumočit negativní postoj České republiky k přerozdělení 120 tisíc běženců podle kvót mezi jednotlivé země unie.

Ministři vnitra jednotlivých členských států Evropské unie dosud nenalezli společné řešení bezpečností krize spojené s vlnou uprchlíků, a proto se dnes od tří hodin odpoledne opět scházejí k jednání. Najít shodu nebude snadné, protože zástupci jednotlivých zemí přicházejí s různými pohledy na to, jak situaci řešit. Minulý týden o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků hlasoval Evropský parlament a většinově vyjádřil názor, že si je mají země mezi sebou rozdělit a ulehčit tak Řecku a Itálii. Německo se také nechalo slyšet, že preferuje kvóty a země Visegrádské čtyřky (Slovensko, Polsko, Maďarsko a ČR) by se podle něj měly přehlasovat většinovým hlasováním.

Pro solidaritu je i Španělsko. "Myslíme si, že je humanitární povinností přijmout ty, kdo prchají před válkou a jejími hrůzami. Proto nebudeme proti kvótám," řekl před schůzkou o migraci španělský ministr vnitra Jorge Fernández Díaz.

V dosažení společného řešení doufá i francouzský a švédský ministr vnitra. "Všichni chceme dnes dosáhnout dohody," prohlásil švédský ministr spravedlnosti Morgan Johansson.

Pod shodou si ministři představují zejména zavedení kvót, obnovení společného postupu v rámci EU, zrušení ochrany státních hranic jednotlivých států a posílení obrany vnějších hranic Schengenského prostoru. Česká republika bude ústy ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) tlumočit záporný postoj státu k přijetí nadiktovaného počtu uprchlíků. Zítra bude ještě jednat mimořádný summit EU, kterého se účastní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

K situaci v EU už minulý týden europoslanec za ODS Jan Zahradil uvedl, že by se Česká republika měla připravit na to, že bude ke kvótám donucena a mít v záloze plán B.

"Vypadá to, že Česká republika bude nakonec k přijetí nějakých závazných kvót donucena," říká europoslanec Jan Zahradil. „Důrazně tedy doporučuji vládě, aby začala připravovat právní kroky na obranu před tímto návrhem, který je navíc v rozporu s unijním právem."

O žádném plánu B však vláda nehovoří a z vyjádření ministra vnitra ani není patrné, zda má Česká republika nějaký vlastí návrh řešení krize kromě toho, že odmítá kvóty. A ani ke kvótám nepanuje ve vládě shoda, například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) je pro přijímání uprchlíků ještě ve větším počtu, než v jakém to po ČR chce Unie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace