V Bukurešti se na protivládním protestu opět sešly tisíce lidí

V Bukurešti se na protivládním protestu opět sešly tisíce lidí
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0)
12 / 08 / 2018, 07:45

Tisíce lidí se včera večer v Bukurešti znovu sešly na protivládní demonstraci. Opět protestují proti nízké životní úrovni, proti korupci a proti pokusům vládnoucích sociálních demokratů oslabit justici. Navíc ale dávají najevo i rozhořčení nad tvrdým zásahem policie proti páteční demonstraci, který si vyžádal přes 450 zraněných. Informují o tom místní média.

Demonstrující i dnes stejně jako v pátek přišli na náměstí před sídlo vlády s transparenty a vlajkami nejen Rumunska, ale i Evropské unie. "Nemějte strach. Rumunsko povstane!" provolává mimo jiné dav, kvůli němuž policisté museli v přilehlých ulicích omezit dopravu.

Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Dožadují se demise vlády a vypsání předčasných voleb.

Protivládní demonstrace, které se v pátek v Bukurešti zúčastnilo kolem 20.000 lidí, se při zásahu policie s cílem dav rozehnat zvrhla v násilnosti. Lékařskou pomoc muselo následně vyhledat 455 lidí, přičemž v nemocnici jich skončilo kolem 70, včetně 11 policistů.

Desítky tisíc Rumunů podle médií demonstrovaly proti vládě i v dalších městech.

Mluvčí zásahových jednotek rumunské policie Marius Militaru dnes zásah na Vítězném náměstí v centru hlavního města důrazně hájil. Policisté podle něj postupovali v souladu s předpisy, když dostali rozkaz prostor vyklidit. Uvedl zároveň, že bylo zahájeno stíhání osmi osob obviněných z násilností.

"Legitimní použití síly státu" bylo oprávněné, protože protestující byli několikrát varováni a vyzváni, aby náměstí opustili, prohlásil podle agentury AP k pátečním událostem další policejní mluvčí Georgian Enache.

Při protivládních protestech v Bukurešti bylo zraněno na 450 lidí

Ve vlnu násilností se v pátek zvrhla protivládní demonstrace v rumunské metropoli Bukurešti. Zraněno při ní bylo více než 450 lidí a v nemocnici skončilo dalších 70 lidí, z toho 11 policistů. Dva policisté jsou ve vážném stavu. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla, při střetech bylo také několik lidí zadrženo, uvedla dnes agentura AP.

Proti vládě vedené sociálními demokraty v Rumunsku v pátek protestovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. V Bukurešti se jich podle agentury DPA sešlo asi 20.000. Protesty zorganizovala uskupení, která sdružují Rumuny pracující v zahraničí. Ti si stěžují na nízké platy, na pokusy vládnoucí strany oslabit rumunskou justici a na korupci.

Radnice rumunské metropole podle policie v pátek nařídila "evakuovat" hlavní bukurešťské Vítězné náměstí v centru města. Postup bezpečnostních složek tak dnes hájil policejní mluvčí Georgian Enache, podle něhož byl zákrok oprávněný, protože demonstranti byli několikrát vyzváni, aby náměstí opustili.

Policie během střetů zadržela 33 lidí, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Zahájeno bylo osm trestních řízení.

"Důrazně odsuzuji brutální zásahy policie, které byly naprosto nepřiměřené postupu většiny demonstrantů," uvedl již v pátek na facebooku rumunský prezident Klaus Iohannis, který je kritikem levicové vlády. Postup policie podle něj musí vysvětlit ministerstvo vnitra.

Někteří demonstranti se v metropoli pokoušeli dostat přes příslušníky bezpečnostních složek do budovy vlády. Jiní házeli na pořádkovou policii dlažební kostky nebo zápalné lahve.

V pátek se demonstrovalo i v dalších rumunských městech, tam ale měly na rozdíl od Bukurešti demonstrace relativně klidný průběh, uvedla agentura AP.

Demonstrantům mimo jiné vadí kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i vlivný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu; premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku