Popisek: Brigádní generál Karel Řehka
Vláda navrhla do funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) brigádního generála Karla Řehku. Nahradí tak Dušana Navrátila, který byl odvolán 16. prosince 2019. Úřad od prosince vede statuární náměstek Jaroslav Šmíd a nový ředitel by se měl funkce ujmout po dnešním projednání a schválení nominace sněmovním Výborem pro bezpečnost v dubnu.
„Vláda jednomyslně přistoupila k odvolání Ing. Navrátila z důvodu, že funkci ředitele NÚKIB nevykonával v požadované kvalitě a s potřebnou odborností a projevovaly se jeho nedostatečné manažerské a komunikační schopnosti,“ uvedl 16. prosince loňského roku premiér Andrej Babiš.
NÚKIB zahájil svou činnosti 1. srpna 2017 a Dušan Navrátil jej tedy vedl dva a půl roku. Úřad převzal oblast kybernetické bezpečnosti od NBÚ. A kromě ní také ochranu utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografickou ochranu a neveřejnou služba v rámci družicového systému Galileo.
Do povědomí veřejnosti NÚKIB vstoupil zřejmě především v zimě roku 2018, kdy vydal varování před používáním produktů čínských společností HUAWEI a ZTE. Již tehdy reagoval premiér tím, že o rozhodnutí předem nevěděl a nebylo s ním konzultováno.
Unesesení o jmenování generála Řehky do čela NÚKIB dnes podpořili všichni členové sněmovního Výboru pro bezpečnost, kterému předsedá Radek Koten (SPD). Výběrového řízení se účastnilo devět uchazečů.
Karel Řehka je mj. absolventem důstojnického kurzu Královské vojenské akademie Sandhurst ve Velké Británii. Od roku 2002 působil u 601. skupiny speciálních sil jako velitel roty, velitel spojeneckého sboru rychlé reakce, ředitel řízení speciálních sil a od 2010 jako velitel celé 601. SKSS. Zúčastnil se mise KFOR v Kosovu a operace Enduring Freedom a mise ISAF v Afghánistánu. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v roce 2016. Nekonvenčním způsobům vedení války se věnuje i ve své knize Informační válka.
Poté, kdy v Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka, prohlásil Lubomír Zaorálek (ČSSD), dnes ministr kultury, že by se čeští vojáci měli z mise stáhnout, že byla chyba do Afghánistánu vůbec jít. Generál Řehka odpověděl: "Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než pan Zaorálek. Stydím se, stydím se, stydím se." Zaorálek to označil za "blábolení" a komunistický poslanec Luzar dokonce žádal ministra obrany Metnara o generálovo potrestání. V roce 2019 na jaře byl Řehka oceněn Cenou Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Zaorálkův stranický a dnes i vládní kolega, ministr zahraničí Tomáš Petříček ho při předávání ceny označil za symbol toho, čím chce Česká republika být, tedy "hrdou zemí, která dokáže spolupracovat a obhajovat své zájmy v celosvětovém měřítku."