V centru Moskvy explodoval granát, výbuch zranil pět lidí

V centru Moskvy explodoval granát, výbuch zranil pět lidí
09 / 12 / 2015, 08:00

Na autobusové zastávce v centru Moskvy kdosi hodil mezi lidi protipěchotní granát, jehož exploze zranila pět osob. Policie tvrdí, že zatím nemá důvod incident, který se odehrál o pondělní noci, považovat za teroristický útok a případ vyšetřuje jako výtržnost. Policisté v okolí výbuchu načas zastavili dopravu a kvůli kriminalistickým úkonům vyklidili ulici, pachatel ale zůstal zatím neznámý. Tři osoby, z toho dvě ženy, byly hospitalizovány.

Pouliční kamery podle ruských médií zachytily muže středního věku, který z projíždějícího automobilu vhodil granát do davu čekajících. Později se objevila verze, že granát mohla hodit utíkající postava, zachycená rovněž kamerami, případně mohl být hozen ze střechy budovy.

"Znělo to jako prasknutí pneumatiky trolejbusu," vylíčil jeden z očitých svědků listu Moskovskij komsomolec. Jeden ze raněných vzápětí hledal pomoc v blízké prodejně potravin. "Ten chlapík byl celý zakrvácený a byl zjevně v šoku. Viděli jsme, jak mu z nohy crčí krev. Vytáhl z džín opasek a utáhl jej kousek nad ranou," uvedla prodavačka. Když se ale raněný dozvěděl, že mu přivolali sanitku, tak se prý rychle vzdálil s vysvětlením, že nemá povolení k pobytu.

Po listopadových akcích teroristů v Paříži a sestřelení ruského dopravního letadla v Egyptě ruská policie ve velkých městech posílila bezpečnost. Podle ruských médiích se do bojů v Sýrii a Iráku na straně Islámského státu zapojily stovky ruských občanů, především náboženských radikálů ze severního Kavkazu.

Newyorský ústav Soufan Group, který poskytuje bezpečnostní informace vládám a nadnárodním organizacím, odhadl, že v řadách IS bojuje 27 000 až 31 000 lidí z 86 zemí, z toho asi 2400 z Ruska.

V Moskvě panují obavy, že řada z těchto bojovníků má v plánu přesunout se postupně zpět do Ruska a organizovat sebevražedné útoky proti civilním objektům. Likvidovat skupiny severokavkazských radikálů je podle tvrzení Kremlu i jedním z hlavních důvodů náletů ruského letectva, které od konce září bombarduje cíle v Sýrii.

List Moskovskij komsomolec připomněl, že obdobné výbuchy u zastávek moskevské městské dopravy se odehrály i v březnu 2011 a v srpnu 2004 - tehdy o deset dnů později následoval sebevražedný atentát v moskevském metru. Každopádně se nyní zastávky vyrábějí z odolnějšího, netříštivého skla. Exploze byla tentokráte poměrně malá, a tak výbuch zničil jen jedno ze tří skel.

Zdroj: ČTK

Tagy článku