V budově úřadu sociálních služeb v Kalifornii střílel muslimský pár. Zemřelo 14 lidí

V budově úřadu sociálních služeb v Kalifornii střílel muslimský pár. Zemřelo 14 lidí
Popisek: Prezident Obama útok odsoudil
03 / 12 / 2015, 11:15

Na vánočním večírku v San Bernardinu v Kalifornii došlo k přestřelce, při které útočníci zabili 14 lidí a dalších 17 zranili. Oba střelci - muslimská dvojice - byli zneškodněni, motiv zatím není znám. Jedná se o nejkrvavější útok v USA od masakru na základní škole Sandy Hook před třemi lety.

Aktualizace:

Fedrální úřad pro vyšetřování (FBI) zatím neoznačil za motiv terorismus, ale připomněl, že Farook v minulosti cestoval do Saúdské Arábie a Pákistánu.

Rodilý Američan muslimského vyznání Farook byl zaměstnancem města, kde pracoval jako hygienik v restauracích. V roce 2014 na jaře strávil zhruba měsíc v Saúdské Arábii, odkud si přivezl manželku Malikovou, která se živila jako farmaceutka.

Policie nalezla v jejich domě 12 trubkových bomb a 3 000 nábojů, uvedla policie na dnešní tiskové konferenci.

"Každý muslim je terorista, tečka. A drž hubu." Ameriku zachvátila islamofobie.

28 letý "oddaný" muslim Farook

11:15

To, co mělo být příjemné setkání před nadcházejícími vánočními svátky, se změnilo v krvavou lázeň. Do místního centra sociálních služeb vtrhli dva po zuby ozbrojení střelci. Podle všech informací se jednalo pravděpodobně o manželskou dvojici Syeda Rizwana Farooka a Tashfeen Malikovou.

Jedna ze zaměstnankyň centra pro handicapované napsala svému otci Terry Pettitovi během střelby SMS„Postřelení lidé. Čekám v kanceláři na policii. Modli se za nás. Jsem zamčená v kanceláři.“

Manželé měli svůj čin promyšlený. Oblečeni byli do speciálního černého oblečení a podle některých informací měli i neprůstřelné vesty.  Po té, co účastníky večírku skropili střelami z poloautomatických zbraní, tak se dali na zběsilý útěk před policií. Maliková řídila černé SUV a její partner Farook střílel na své pronásledovatele. Policii se podařilo oba vrahy zneškodnit, při zásahu byl lehce zraněn jeden policista. V autě byly nalezeny čtyři zbraně, všechny byly údajně zakoupeny legálně, a tři výbušniny - tzv. trubkové bomby. 

Ačkoli je identita střelců známa, není jasný motiv jejich hrozného činu. Podle listu Los Angeles Times z veřejně dostupných záznamů vyplývá, že Syed R. Farook pracoval v San Bernardinu na místním odboru zdravotní péče. Jednalo se o muslima, který se sám na sociální síti popisoval jako věřící ale "moderní" mladý muž a otec čtyř dětí.  Jeho švagr je v šoku a Farookův čin si nedovede vysvětlit. 

Zdroj: CNN

Tagy článku