V České republice znovu vyšel Mein Kampf. Je to propagace nacismu?

V České republice znovu vyšel Mein Kampf. Je to propagace nacismu?
Autor: redakční databáze|Popisek: Mein Kampf
12 / 06 / 2016, 12:30

Hitlerovo stěžejní dílo vydalo nakladatelství Naše vojsko. Poprvé vyšel Mein Kampf v ČR v roce 2000 a vzbudil velké kontroverze.

KOMENTÁŘ

V České republice vyšel po 16 letech Mein Kampf, klíčové Hitlerovo dílo a ,,bible" nacionálního socialismu. Prakticky ihned opět rozdělil společnost na dva nesmiřitelné tábory - jeden tvrdí, že Mein Kampf ,,zbytečně" podněcuje neonacistické hnutí v ČR, druhý zas pozitivně kvituje, že si lidé mohou na vlastní oči udělat představu, o čem toto dílo vlastně je. Může ale ,,dílo", které je ve své podstatě spíše ideologickým balastem s neuceleným obsahem a útržkovitými nacionálními a protižidovskými tezemi, opravdu propagovat nacismus a mělo by se tudíž zakázat?

O Mein Kampfu se opět začíná mluvit. V Itálii přidal jeden místní list jako přílohu právě Hitlerovu knihu a vzbudil tím velké pozdvižení, že dokonce premiér Matteo Renzi tento krok novin ostře odsoudil. Označil jej přímo za ,,odporný". Noviny se brání tím, že je nutné studovat zlo, v tomto případě zlo nacionálního socialismu. Nelze než s tímto názorem souhlasit.

Propaganda nacistických myšlenek by nastala v tom případě, kdyby se Mein Kampf povinně veřejně šířil ve státních či vzdělávacích institucích za účelem na sebe navázat příznivce nacismu. A to se v tomto případě neděje. Naopak lidé mají možnost si volně přečíst, o čem vlastně Hitler psal, protože je to součást jejich národních dějin i šestileté nacistické poroby. Studijní účel Mein Kampfu je tedy podstatný, odhlédneme-li od komerčního záměru nakladatele, který sám dobře ví, že kniha vzbudí veřejný ohlas, ať už pozitivní či negativní. Na každý pád si mnoho lidí knihu stejně koupí.

Tábor, který tvrdí, že kniha podněcuje neonacistické nálady v ČR, se naopak mýlí. Naše neonacistická scéna, která je mimochodem marginální, totiž žádný Mein Kampf k rozšiřování své působnosti nepotřebuje. Vystačí si klidně  s Rudolfem Hessem a dalšími pohlávary, které snad ještě víc než Hitlera adorují.

Proto nevidím důvod, proč by sám o sobě měl Mein Kampf 70 let po skončení druhé světové války propagovat nacistické myšlenky. Naopak. Jeho vydání je potřebným studijním materiálem či doplňkem ,,ordinérního" dějepisu, který se bežně učí na základních či středních školách.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace