V Česku prudce stoupá počet zadržených uprchlíků. Nebudou stačit azylová zařízení.

V Česku prudce stoupá počet zadržených uprchlíků. Nebudou stačit azylová zařízení.
Autor fotografie: Ggia, Arrested refugees-immigrants in Fylakio detention center, Evros, Greece, pod licencí Creative Commons License 3.0 Share-Alike|Popisek: Arrested refugees-immigrants in Fylakio detention center, Evros, Greece
13 / 07 / 2015, 11:00

Proti loňskému roku je nárůst téměř 50 procent. Připravovaný uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách má kapacitu "jen" 580 míst.

Cizinecká policie zadržela od pátku do neděle 81 nelegálních migrantů, což je zatím letošní nejvyšší víkendový počet. V prvním půlroce pak policisté zajistili celkem 3003 nelegálních migrantů, o 48 procent více než za stejné období loni.

ČTK to dnes sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Ministr vnitra Milan Chovanec kvůli dopadům uprchlické krize požaduje po vládě peníze navíc, letos 250 milionů korun a příští rok více než miliardu korun, uvedla dnes Česká televize a server iDnes.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl 28. června v pořadu ČT "Otázky Václava Moravce", že situaci zvládáme. Denně bylo tehdy českou policií zachyceno 15 nelegálních imigrantů. Zesílené kontroly začaly 17. června. Od té doby bylo v ČR zadrženo 370 migrantů. Za poslední týden jich pak bylo 131, což zvyšuje denní průměr na 18. Například minulý čtvrtek zadrželi policisté 17 migrantů v Pardubickém kraji (Zdroj: eurozpravy.cz).

V devadesáti procentech případů jde o mladé muže ze Sýrie, Iráku a Afgánistánu, nicméně mezi zadrženými jsou i rodiny s malými dětmi. Jaký je ale skutečný počet cizinců tranzitujících přes Česko do západní Evropy, nelze zjistit. Byly už zjištěny případy pašování běženců v autech a odhalené případy mohou být jen špičkou ledovce. 

V současnosti je v azylových zařízeních ministerstva vnitra umístěno přibližně 350 azylantů, ale celková kapacita je pouhých 700 míst. Pokud bude uprchlická vlna pokračovat vzrůstajícím tempem jako doposud, na konci roku bude v ČR více než tři tisíce azylantů.

Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že se do stávajícího zařízení v Bělé pod Bezdězem navážejí buňkové systémy, které navýší kapacitu pro zadržené migranty o sto lidí. „Ale ta kapacita může být naplněna ve třech, ve čtyřech dnech,“ uvedl ministr vnitra. „Budeme potřebovat nové objekty. My prostě nemůžeme nechat ty lidi volně běhat po ulici,“ zdůraznil Chovanec. (Zdroj:zpravy.idnes.cz)

Problémy má i bavorská policie, které denně vyřizuje až 300 žádostí o azyl a podle německých policejních odborů už úředníci nestíhají registrovat všechny nelegální imigranty a desetitisíce z nich není vůbec identifikováno.

Zdroj: ČTK, iDnes.cz, eurozpravy.cz, Česká televize

Obrázek: autor: Ggia Arrested refugees-immigrants in Fylakio detention center, Evros, Greece, pod licencí Creative Commons License 3.0 Share-Alike

 

Tagy článku