Sobotka potvrdil, že vláda zavedla čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem

Sobotka potvrdil, že vláda zavedla čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem
Popisek: Vláda dnes zavedla systém vyhlašování stupňů ohrožení terorismem.Potvrdil to premiér Bohuslav Sobotka
25 / 01 / 2016, 15:15

V Česku začne platit čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem. O jeho zavedení dnes rozhodla vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Právě kabinet bude jednotlivé stupně na návrh ministerstva vnitra vyhlašovat. Momentálně nemají úřady podle Sobotkova nedělního vyjádření informace o konkrétní hrozbě útoku v Česku.

"Vláda dnes zavedla systém vyhlašování stupňů ohrožení terorismem. Jde o čtyři stupně, návrh předkládá ministr vnitra," napsal ministerský předseda na sociální síti.

Jednotlivé stupně bude vyhlašovat vláda na návrh ministra vnitra, který vzejde z předchozího návrhu zpravodajské skupiny. Pokud bude hrozit nebezpečí, bude moci zvýšený stupeň vyhlásit přímo ministr vnitra. Jeho krok však bude muset nejpozději do sedmi dnů potvrdit, nebo zrušit kabinet. Původní verze návrhu počítala s třídenní lhůtou.

Nejnižší stupeň ohrožení bude označen nulou, která představuje ideální stav, při němž není žádná hrozba útoku na českém území. Při tomto stavu nejsou vydávána žádná zvláštní doporučení nebo varování ve vztahu k veřejnosti. První stupeň bude označen žlutým trojúhelníkem, který upozorní na existenci obecného ohrožení terorismem.

"Při tomto stavu je třeba dbát obecné všímavosti. Za této situace platí některá vytipovaná zvýšená bezpečnostní opatření," vysvětlovaly podklady pro dnešní jednání kabinetu.

Druhý stupeň bude znázorňovat oranžový trojúhelník a bude upozorňovat na existenci zvýšené pravděpodobnosti ohrožení terorismem.  Vyhlašuje se v návaznosti na předchozí události či informace o hrozbě projevů terorismu. Třetí stupeň bude představovat červený trojúhelník. Tento stav zavede vysoký stupeň bdělosti a pohotovosti, při nichž je teroristický útok očekáván s vysokou pravděpodobností nebo už se stal a je potřeba přijmout opatření k zamezení pokračování či opakování útoku a minimalizovat následné škody.

Zavedení stupňů bezpečnosti je reakcí na loňské teroristické útoky v Paříži v lednu a listopadu, při kterých celkem zemřelo 147 lidí. Materiál již dříve schválila bezpečnostní rada státu.

K veřejnému vyhlášení zvýšené úrovně nebezpečí budou úřady patrně tak, jako se to dělá i ve světě, využívat média, ale i sociální sítě Facebook a Twitter.

Zdroj: ČTK

Tagy článku