V ČR platí první stupeň teroristické hrozby. Bude povoláno i několik stovek vojáků.

V ČR platí první stupeň teroristické hrozby. Bude povoláno i několik stovek vojáků.
22 / 03 / 2016, 15:30

"Dnes večer v osm hodin se mimořádně sejde česká vláda, aby potvrdila první stupeň ohrožení terorismem a aby také schválila posílení policejních hlídek o příslušníky armády České republiky," řekl dnes premiér Sobotka.

Na vládním serveru byla zveřejněna informace českého předsedy vlády, který uvedl: "S ohledem na mimořádné události v Bruselu jsem dnes na 12.00 svolal na Úřad vlády ČR jednání za účasti ministra vnitra, ministra zahraničí, policejního prezidenta a zástupců zpravodajských služeb. Chci projednat přijatá opatření, aktuální bezpečnostní situaci v ČR a další kroky, které budeme pro bezpečnost občanů naší země zajišťovat." 

Po jednání vlády řekl Sobotka: "V tuto chvíli jsou realizována zvýšená bezpečnostní opatření. Jejich cílem je maximálně posílit prevenci možných bezpečnostních incidentů v České republice," a ministr vnitra Chovanec doplnil "My jsme de facto přešli na stupeň jedna."

Vláda 25. ledna rozhodla o zavedení čtyřstupňového systému a uložila ministru vnitra, aby ve spolupráci s ředitelem Bezpečnostní informační služby zpracoval materiál o základních opatřeních po vyhlášení jednotlivých stupňů. Materiál má vládě předložit do 30. června. 

První stupeň je označen žlutým trojúhelníkem, který upozorní na existenci obecného ohrožení terorismem

"Při tomto stavu je třeba dbát obecné všímavosti. Za této situace platí některá vytipovaná zvýšená bezpečnostní opatření," vysvětlovaly podklady pro lednové jednání kabinetu, kde byl návrh schvalován. 

Jednotlivé stupně vyhlašuje  vláda na návrh ministra vnitra, který vzejde z předchozího návrhu zpravodajské skupiny. Pokud bude hrozit nebezpečí, bude moci zvýšený stupeň vyhlásit přímo ministr vnitra. Jeho krok však bude muset nejpozději do sedmi dnů potvrdit, nebo zrušit kabinet. 

Nyní budou do akce povoláni i členové armády, kteří se zapojí do hlídek policie. Policejní prezident Tomáš Tuhý očekává, že do akce bude v nejbližších hodinách nasazeno několik stovek vojáků.

Zdroj: ParlamentniListy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace