V dnešní době dosahuje kyberkriminalita větších zisků než narkobyznys, říká bývalý šéf analytiky ÚOOZ Jiří Ráž

V dnešní době dosahuje kyberkriminalita větších zisků než narkobyznys, říká bývalý šéf analytiky ÚOOZ Jiří Ráž
12 / 11 / 2018, 10:00

V dnešním díle ,,Kyberšpionů 21. století" se budeme věnovat kyberkriminalitě. Provozují některé státy ,,specializovaná" hackerská centra, či je hacking už seriózním byznysem? Odpoví exkluzivní host seriálu, bývalý šéf analytiky ÚOOZ a současný jednatel společnosti Supreme Analytics s.r.o. Jiří Ráž.

Podle Ráže je třeba brát na zřetel soukromý hacking, který je provozovaný z aktivistických nebo čistě zločineckých důvodů. Hackerské komunitě pomohly dva faktory během uplynulých deseti let, o nichž se Ráž zmínil. Je to především anonymizační síť Tor a další prostředky anonymizace, které dokáží účinně zakrýt IP adresu hackera.

                                    

Druhým faktorem je pak existence kryptoměn, bitcoinů, která umožňuje mimo bankovní systém prakticky ihned převádět peníze. Tyto dva zmíněné činitele podle Ráže posílily výrazně sebevědomí hackerů a pachatelů kyberkriminality. Dalším bodem, u něhož se bývalý šéf analytiky ÚOOZ pozastavil, je fakt, že v dnešní době dosahuje kyberkriminalita větších zisků než narkobyznys.

psali jsme: V boji proti terorismu nasazujete vlastní život, proti kyberteroristovi si maximálně otlačíte prsty od klávesnice, říká exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž

Podle Ráže zatím nejsou souměřitelné operace v kyberprostoru a běžných vojenských operací, ale časem zřejmě budou. Ráž pak souhlasí s tím, že na kyberútok může být reakcí vojenský odvetný útok, což je uvedeno oficiálně i v protokolu NATO.

psali jsme: Facebook se zachoval ve skandálu Cambridge Analytica hanebně, data lidí byla politicky zneužita, říká v rozhovoru pro SM exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž

Ráž v rozhovoru hovořil i o tom, že ČR má problémy zaplatit v rámci boje proti kyberkriminalitě schopné IT pracovníky, kteří pak přirozeně přecházejí do komerčního sektoru. V zahraničí, například v USA, pak motivují mladé nadějné ,,ajťáky" tím, že jim dají k dispozici takové technologické ,,hračky", které nemají šanci si nikdy osahat v privátní sféře. Tato nabídka pak motivuje IT pracovníky, aby začali pracovat pro stát.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace