V době ,,koronavirové" mají lidé největší důvěru v bezpečnostní složky, ukázal průzkum

V době ,,koronavirové&quote; mají lidé největší důvěru v bezpečnostní složky, ukázal průzkum
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)
09 / 04 / 2020, 15:00

Průzkum agentury STEM ukázal, že bezpečnostní složky - Policie ČR a Armáda ČR mají v době ,,koronavirové" ze státních institucí největší důvěru.

Agentura STEM provedla průzkum týkající se důvěry ve státní instituce na počátku vypuknutí pandemie koronaviru ve dnech 5.-15. března. Šetření proběhlo na reprezentativním vzorku 1 008 responentů starších 18 let.

Průzkum ukázal, že ze státních institucí požívají nejvyšší důvěry bezpečnostní složky. Čeští občaně nejvíce důvěřují Policii ČR a Armádě ČR, které shodně v rámci průzkumu dostaly 78%.

Česká armáda je stabilně jednou z nejdůvěryhodnějších institucí. S tím souvisí i podpora našeho členství v NATO, přes polovina respondentů (57%) důvěřuje této organizaci, do které jsme vstoupili v roce 1999.

Co se týče Policie ČR, podle průzkumu agentury STEM téměř dvoutřetinová většina veřejnosti důvěřuje městské policii (64%), vysokou důvěru má i Interpol (70%).

Za bezpečnostními složkami se drží v těsném závěsu i soudní instituce, kterým podle šetření důvěřuje kolem 70% responentů. V tomto směru poměrně vysokou důvěru vyjádřili respondenti Nejvyššímu soudu (70%), Nejvyššímu správnímu soudu (68%) a Ústavnímu soudu (67%). S tím souvisí i slušná podpora ombudsmanovi (64%).

Oproti výše uvedeným institucím je obecně slabší důvěra v politické složky státu. Méně než poloviční důvěru respondentů mají Poslanecká sněmovna (47%), členové vlády (46%) i Senát (41%). 56% respondentů pak důvěřuje prezidentovi republiky. Ve srovnání s průzkumem z června 2019, je na druhou stranu míra důvěry v politické instituce vyšší, což souvisí s vypuknutím epidemie koronaviru.

 

Zdroj: STEM

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace