V Düsseldorfu začal soud s údajným členem hnutí IS. Německému mladíkovi hrozí jenom deset let

V Düsseldorfu začal soud s údajným členem hnutí IS. Německému mladíkovi hrozí jenom deset let
20 / 01 / 2016, 15:30

Pětadvacetiletý Němec je obžalován z členství v teroristickém hnutí Islámský stát (IS).

Berlín 20. ledna (zpravodaj ČTK) - V uplynulém roce vypovídal v jiných případech jako svědek a sám uvedl, že v Sýrii pomáhal chytat a věznit ty, kdo zběhli z řad IS. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až deset let vězení.

Obžalovaný se údajně v Německu radikalizoval, když se začal setkávat s komunitou porýnských salafistů. Pod jejich vlivem se na podzim 2013 vydal do Sýrie, kde působil v řadách IS až do listopadu 2014. Údajně byl členem "tajné policie" IS, která měla za úkol chytat dezertéry z hnutí. Jako svědek v jiných soudních případech vypověděl, že viděl i mučení a popravy zajatců, přímo se na nich však prý nepodílel.

Po návratu do Německa muže loni počátkem roku zatkla policie při zátahu proti islámským radikálům po atentátu na redakci pařížského satirického časopisu Charlie Hebdo. Nyní pětadvacetiletý muž je od té doby ve vazbě, vypovídal ale v případech jiných navrátilců ze Sýrie a podle státního zastupitelství pomohl objasnit některé z jejich činů.

Na úvod dnešního procesu obžalovaný slíbil, že bude vypovídat. Soudce zatím naplánoval devět soudních stání, která by se měla konat za zvýšených bezpečnostních opatření. Obžalovanému hrozí za členství v zahraniční teroristické organizaci až deset let vězení.

Navrátilci ze Sýrie jsou podle německých tajných služeb jednou z největších bezpečnostních hrozeb na území Německa. Bojovat v řadách IS odjelo zhruba 850 Němců, do vlasti se jich vrátilo 300. Zhruba desítku z nich poslaly soudy do vězení.

Tagy článku