V Egyptě byli při bombovém útoku zabiti tři policisté

V Egyptě byli při bombovém útoku zabiti tři policisté
Autor fotografie: Útok na policisty na Sinaji v září 2014|Popisek: Situace na severu Sinaje je dramatická již dva roky
04 / 11 / 2015, 11:00

Na severu Sinajského poloostrova byli dnes zabiti tři policejní důstojníci, další byli zrněni. Za dva roky konfliktů s islamisty bylo v Egyptě zavražděno okolo 600 příslušníků ozbrojených složek.

Informaci přinesla egyptská TV Nile a v krátkém reportu se hovoří pouze o tom, že k útoku došlo před policejním klubem na severním Sinaji. Zatím není zcela jasné, kdo za výbuchem, který zabil nejméně tři policejní důstojníky a zranil další policisty, stojí. Pravděpodobně se jedná o další z odvetných akcí islamistů, kteří opakovaně útočí na egyptské ozbrojené složky, které se snaží potlačit povstání radikálů. Jedná se o odnož teroristické organizace Islámského státu, která se přihlásila také k odpovědnosti za nedávný záhadný pád dopravního letadla na Sinaji.

Situace v zemi eskaluje od roku 2013, kdy byl sesazen islamistický prezident Mohammada Mursí, který byl letos soudem v Káhiře odsouzen k trestu smrti. Za dva roky teroristé zabili zhruba 600 členů ozbrojených složek. Současný egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí ujišťuje, že jeho země je na cestě k demokracii. Podle něj by měli kritici ze Západu ocenit, jak Egypt čelí hrozbám. Ta skutečná se ale podle as-Sísího skrývá v Libyi, se kterou jeho země sousedí. Před svou dnešní diplomatickou návštěvou Velké Británie, uvedl, že doufá v pomoc Spojeného království a dalších evropských zemí, které se angažovaly ve svržení Muammara Kaddáfího, při obraně 1000 kilometrů dlouhé hranice s Libyí před šířením extrémismu.

Tagy článku