V Egyptě zadrženi členové námořního komanda Hamasu

V Egyptě zadrženi členové námořního komanda Hamasu
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Potápěči Hamásu
21 / 08 / 2015, 16:00

Neznámí ozbrojenci ve středu večer zatkli čtyři příslušníky námořního komanda Hamasu, kteří cestovali z Gazy pravděpodobně na výcvik do Íránu. Teroristé byli mezi cestujícími autobusu směřující z hraničního přechodu Rafáh mezi Gazou a Egyptem na káhirské letiště.

Autobus donutili zastavit maskovaní ozbrojenci, kteří podle seznamu z autobusu donutili vystoupit čtyři hamasniky a odjeli s nimi neznámo kam. Zadrženými jsou Abed Al-Daim Al-Bassat, Saíd Abdalláh Abú Džbín (Said Abdullah Abu Jbin), Jásir Fathí Zanún (Yasser Fathi Zanun) a Hussein Hamis al-Thbada. Zdroj:  eretz.cz 

Hamas pro televizi Al-Džazíra zatčení svých operativců potvrdil, označil jej za „únos“ a vyzval egyptské úřady, aby se zasadily o jejich propuštění.

Přestože Egypt o únosu členů Hamasu informuje neutrálně jako o skutku neznámých osob, Hamas neoficiálně z odpovědnosti obvinil příslušníky egyptské zpravodajské služby. Další možností je, že si z blíže neznámého důvodu gazanské teroristy vyhlédli islámští povstalci, operující na Sinajském poloostrově.

Izraelská média citovala bezpečnostní odborníky, kteří poukazují na stále větší nebezpečí útoku námořního komanda Hamasu na izraelské pobřeží. Teroristé se již loni o jeden takový útok pokusili a i když byli všichni čtyři včas eliminováni, izraelští experti byli překvapeni špičkovou kvalitou jejich vybavení.

I v současném případě bylo Egypťany zabaveno hamasnikům vybavení, mezi nímž nechyběly ani podhladinové „skútry“, pomocí nichž se může potápěč rychle a daleko přesunovat.

Egypt považuje Hamas za nepřátelskou teroristickou organizaci a viní jej z pomoci Muslimskému bratrstvu, které zemi vládlo až do léta 2013, kdy bylo sesazeno vojenským převratem, stejně jako ze spolupráce s islámskými povstalci, s nimiž armáda měsíce bojuje na Sinajském poloostrově.

Poslední dva roky nejlidnatější arabské zemi vládnou de facto vojáci, vůdce převratu Abdal Fattáh al-Sísí byl demokraticky zvolen prezidentem.

Autor:  eretz.cz 

Zdroj YouTube, Muvakhid

Tagy článku