V EU nejsou stovky, ale tisíce islámistů připravených zaútočit

V EU nejsou stovky, ale tisíce islámistů připravených zaútočit
Autor fotografie: Inspire magazin
09 / 09 / 2016, 10:15

Evropská bezpečnostní politika selhala.

Odhadem až 5.000 členů teroristické skupiny IS v současné době žije v 28 zemích Evropské unie (EU). Bezpečnostní odborníci uvedli toto číslo na konferenci pod názvem Evropská bezpečnostní politika, která se uskutečníla ve středu v Bruselu. Současně uvedli, že drtivá většina z nich jsou občané Unie, kteří se zradikalizovali.  Zdroj: presstv.ir

Ještě koncem července přitom uváděl Europol, že v Evropské unii je "několik stovek potenciálních islamistických teroristů, převážně to jsou navrátilci ze Sýrie." Současně uvedl, že "Nejsou žádné důkazy o tom, že by se teroristé systematicky ukrývali mezi uprchlíky, kteří do Evropy míří."

Na konferenci se diskutovalo o "selhání bezpečnostní politiky EU", která je způsobena nedostatkem koordinovaného přístupu v boji proti terorismu a nedostatečným sdílením zpravodajských informací mezi unijními zeměmi. Dalším problémem jsou nechráněné vnější hranice EU, čehož využili teroristé, kteří se dostali do Evropy mezi uprchlíky.

Europol varuje: Evropě hrozí další teroristické útoky. Islámisté s falešnými pasy jsou mezi běženci

Bývalý komisař EU Michel Barnier na konferenci uvedl, že uprchlická krize není u konce, v Libyi je připraveno dostat se přes moře odhadem 250.000 Syřanů, v Turecku jsou jich asi tři miliony a další miliony jsou v Libanonu a Jordánsku.  

Současně s nebezpečím infiltrace teroristů mezi uprchlíky existuje ještě větší nebezpečí radikalizace občanů EU. Podle Europolu odcestovalo od roku 2011 do Sýrie a Iráku bojovat po boku IS přes 30.000 lidí z celého světa včetně EU. Tito evropští teroristé se vrací a budou vracet do svých domovských zemí, aby tam páchali další útoky. 

"Musíme očekávat, že Islámský stát nebo jiná nábožensky založená teroristická skupina spáchají útok někde v Evropě, kterým se budou snažit dosáhnout co největších ztrát mezi civilním obyvatelstvem. Krom toho je tu riziko samostatných atentátníků, to nezmizelo," řekl letos v únoru šéf Europolu Rob Wainwright, a téměř stejná slova uvedl začátkem roku 2015. Tehdy řekl poslancům výboru pro vnitřní věci Britského parlamentu, že "3000 až 5000 evropských občanů představuje potenciální teroristickou hrozbu, tato čísla byla získaná od tajných služeb členských států EU."

Tagy článku