V Evropě operuje největší teroristická buňka v historii. IS vyslal až 400 teroristů

V Evropě operuje největší teroristická buňka v historii. IS vyslal až 400 teroristů
Autor fotografie: Dabiq
25 / 03 / 2016, 10:30

Evropě hrozí zřejmě další teroristické útoky.

Teroristické útoky v Bruselu spáchala zřejmě největší teroristická buňka, s jakou kdy měla Evropa co do činění. O tom mluví experti na boj s terorismem poté, co belgičtí vyšetřovatelé zveřejnili první informace z vyšetřování atentátů v Bruselu. Spáchala je stejná buňka, která útočila už loni v listopadu v Paříži. Teroristické útoky zřejmě zorganizovala skupina až třiceti vzájemně propojených osob. 

V Evropě je prý připraveno zaútočit 400 islámistů

Islámský stát údajně vyslal do Evropy nejméně 400 bojovníků, aby páchali teroristické útoky podobné těm z Paříže a Bruselu. S odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb o tom informovala agentura AP. Úkolem islamistů je prý vybrat si čas, místo a způsob útoku tak, aby způsobili co největší krveprolití.

Teroristické útoky budou zřejmě přibývat

Ministr vnitra Chovanec uvedl pro server novinky.cz:

"Obávám se, že útoky se budou množit. To, co zažíváme v dnešní době, není poslední útok. Pokud úsilí Evropy zůstane pouze na papíře a neodvede se do konkrétních úkolů, tak nejsme schopni s terorismem bojovat.  To je ta debata, která se tu dneska vede - o sdílení informací...Doufám, že to Prahu nečeká v první fázi. Ale pokud s tím nebude Evropa něco dělat, tak žádná země, žádný stát, žádné město v Evropě není bezpečné. V současné době nejsou informace, že by Praha byla - byť měkkým cílem pro terorismus. Ale prostě to nelze vyloučit. Kdo dneska říká, že jsme bezpeční, tak lže. Jsme v nebezpečném světě."

Ve Francii a Belgii pokračuje zatýkání a domovní razie

Paříž - Policie dnes v severním předměstí Paříže zatkla Francouze, který je podezřelý z přípravy dalšího atentátu ve Francii. Sdělil to večer francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Příprava útoku byla podle něj v "pokročilém stádiu" a podařilo se mu zabránit. V místě zatčení podle médií pokračují razie a působí pyrotechnici.

Brusel - Belgická policie zatkla včera večer šest lidí v souvislosti s úterními teroristickými útoky. Podezřelé osoby zadržela při raziích provedených od 21:00 SEČ v bruselském regionu, uvedla belgická televize RTBF.

Belgické úřady pochybily

Belgické úřady již potvrdily, že na letišti a v metru zabíjeli dva bratři, Khalid a Ibrahim El Bakraouiovi. Dalším sebevražedným atentátníkem na Zaventemu měl být Najim Laachraoui, muž považovaný za hlavního pyrotechnika nejen útoků v Bruselu, ale i těch v Paříži loni v listopadu.

Bruselské a pařížské atentáty definitivně propojilo prohlášení belgické prokuratury, že na jednoho z bratrů, Khalida, byl vydaný mezinárodní zatykač loni v listopadu kvůli podezření, že zajistil jednu ze skrýší pro pařížské atentátníky v belgickém Charleroi. Tam si El Bakraoui pronajal ubytování pod falešným jménem Ibrahim Maaroufi . 

Belgie zřejmě pochybila i v případě teroristy, který se odpálil v metru. Ten byl v belgickém vězení za krádeže aut. Byl ale propuštěn na podmínku. Tu však porušil. Před atentáty v Paříži pak úřadům zcela zmizel.

Turecký prezident obvinil Belgii: O teroristovi jste věděli,ale pustili jste ho na svobodu

Zdroj: ihned.cz, ceskenoviny.czihned.czlidovky.cz

Tagy článku