V Iráku bojuje proti IS až 6.000 amerických vojáků. Připravuje se útok na Mosul

V Iráku bojuje proti IS až 6.000 amerických vojáků. Připravuje se útok na Mosul
Autor fotografie: U.S. Army photo by Master Sgt. Mike Lavigne|Popisek: A U.S. Army Soldier assigned to 1st Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division, adjusts an Iraqi trainee's weapon to ensure he's covering the correct sector of fire during infantry squad tactical training lanes, Jan. 7, 2015, at Camp Taji, Iraq
12 / 07 / 2016, 08:00

Spojené státy vyšlou letos do Iráku dalších 560 vojáků, kteří podpoří místní armádu v boji proti radikální organizaci Islámský stát (IS).

Bagdád (ČTK) - Na včerejší neohlášené návštěvě Bagdádu to uvedl americký ministr obrany Ashton Carter, informovala agentura Reuters. Američtí vojáci by měli pomáhat hlavně při plánovaném dobývání města Mosul na severu země. Nedávno se irácké armádě s podporou spojenců podařilo dobýt klíčovou leteckou základnu Kajára poblíž Mosulu.

Carter se při návštěvě Iráku sešel s premiérem Hajdarem Abádím a ministrem obrany Chálidem Ubajdím. Jednal rovněž s americkým generálem Seanem MacFarlandem z mezinárodní koalice, která se v Iráku podílí na boji proti IS.

Většina z nově vyslaných amerických vojáků bude působit na letecké základně Kajára, která se nachází 60 kilometrů jižně od Mosulu. Její dobytí oznámila irácká armáda v sobotu. Celkem bude v blízkovýchodní zemi působit oficiálně 4650 příslušníků americké armády. Podle listu The Washington Post je jejich skutečný počet včetně takzvaných vojenských poradců ale zhruba 6000.

Mosul je největším městem, které má Islámský stát dosud v rukou. Iráčtí vojáci se již několik měsíců připravují na jeho dobytí. Premiér Abádí slíbil, že nad druhým největším iráckým městem získá kontrolu do konce tohoto roku.

Podle Cartera pomohou Američané Iráčanům zřídit v Kajáře logistické centrum. Letecká základna "bude jedním z center, z něhož budou irácké bezpečnostní síly podporované námi podnikat operace" směřující k získání kontroly nad Mosulem, dodal ministr obrany. Američtí poradci jsou rovněž připraveni doprovázet irácké jednotky, které se budou snažit město na severu Iráku obklíčit. Podle nejmenovaného amerického představitele již skupina vojáků USA v neděli dorazila na základnu v Kajáře, aby situaci na místě vyhodnotila.

Ještě před svým příjezdem do Bagdádu označil Carter dobytí Kajáry za strategické vítězství. I podle iráckého premiéra jde o klíčový krok v boji o Mosul. Obyvatelé Mosulu se podle něj "mají připravit na osvobození oblasti".

Americký prezident Barack Obama v dubnu povolil americkým vojákům pomáhat iráckým jednotkám poblíž bojových oblastí, nicméně nikoli na frontové linii. Předtím se mohli američtí poradci pohybovat většinou jen na velitelstvích.

Tagy článku