V Iráku se na území ovládaném dříve IS našlo 200 masových hrobů

V Iráku se na území ovládaném dříve IS našlo 200 masových hrobů
06 / 11 / 2018, 13:15

Na území ovládaném dříve radikály z hnutí Islámský stát se v Iráku našlo více než 200 hromadných hrobů s ostatky tisíců těl. Uvedla to ve své dnes zveřejněné zprávě Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě. Mezi mrtvými v hrobech se nacházejí ženy, děti, i starší lidé, přesné číslo obětí však OSN dosud neuvedla.

Pracovníci Rady pro lidská práva a mise OSN pro Irák (UNAMI) dosud zdokumentovali existenci 202 masových hrobů, z toho 95 v provincii Ninive, 37 v provincii Kirkúk, 36 v provincii Saláhaddín a 24 v provincii Anbár. Právě tyto oblasti na severu a západě Iráku v roce 2014 bojovníci z IS ovládli. Podle inspektorů se ale ještě nemusí jednat o konečné číslo.

Přesný počet lidí pohřbených v těchto hrobech se zatím určit nepodařilo - OSN ale ve své zprávě odhaduje, že mrtvých je v nich asi 6000 až 12.000. Přesnější údaje prý nelze uvést kvůli tomu, že z celkového počtu nalezených hrobů jich bylo do této chvíle odkryto jen 28. Exhumováno bylo zatím 1258 těl. Odborníci nicméně odhadují, že v největším nalezeném hrobě jižně od města Mosul je nejspíš až několik tisíc zabitých lidí.

OSN vyzvala irácké úřady, aby pomohly s identifikací ostatků, které se mohou stát rovněž důkazy při prošetřování činů spáchaných IS. Ty by se podle mezinárodní organizace měly stíhat jako zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

"Masové hroby zdokumentované v naší zprávě jsou důkazem hrůzné ztráty lidských životů, hlubokého utrpení a strašlivé krutosti," uvedl zmocněnec OSN v Iráku Ján Kubiš. "V těch hrobech se nacházejí ostatky těch, kteří byli bez milosti zabiti kvůli tomu, že se nepodřídili moci, a zvrácené ideologii IS, včetně příslušníků etnických a náboženských menšin. Jejich rodiny mají právo vědět, co se jejich milovaným přihodilo," dodal.

V roce 2014 se příslušníkům sunnitské radikální skupiny IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád loni v prosinci ohlásil, že Islámský stát byl definitivně poražen. Radikálové IS podle OSN během bojů v Iráku zabili na 33.000 civilistů, dalších 55.000 lidí bylo zraněno.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.