V Iráku se ztratil radioaktivní materiál. Má ho islámský stát?

V Iráku se ztratil radioaktivní materiál. Má ho islámský stát?
Autor fotografie: Pixabay
21 / 02 / 2016, 15:30

AKTUALIZOVÁNO / "Vysoce nebezpečný" radioaktivní materiál, který loni zmizel ze skladu americké firmy na jihu Iráku, se našel u čerpací stanice v jihoiráckém městě Zubajru.

Bagdád 21. února (ČTK) - Oznámila to dnes irácká ministerstva zdravotnictví a životního prostředí. Materiál byl nalezen nepoškozen. Obavy z úniku radiace do okolí se nepotvrdily, uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva životního prostředí.

Materiál uložený v pouzdře o velikosti notebooku zmizel v listopadu ze skladu americké společnosti Weatherford, která poskytuje servis pro těžbu ropy, v blízkosti Basry. Iráčtí činitelé se obávali, že materiál by mohl být použit jako zbraň, pokud by se dostal do rukou teroristů z organizace Islámský stát (IS).

Šlo o několikamilimetrový zářič obsahující až deset gramů radioaktivního iridia-192, který slouží k testování kvality součástek používaných pro ropovody a plynovody pomocí gama záření. Tento druh iridia se využívá například i ve zdravotnictví při léčbě rakoviny.

V dokumentu vlády z loňského listopadu se uvádělo, že ztráta materiálu představuje bezpečnostní i ekologickou hrozbu. Patří do takzvané druhé kategorienebezpečnosti radioaktivních zdrojů podle stupnice Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Může způsobit trvalé zdravotní následky u osob vyskytujících se v těsné blízkosti zdroje v řádu minut nebo hodin a může být i smrtelný, pokud je člověk v blízkosti materiálu hodiny až dny.

Bagdád/Washington 17. února (ČTK) - Irácké úřady pátrají po "velmi nebezpečném" radioaktivním materiálu, který zmizel před několika měsíci ze skladu na jihu země provozovaném americkou firmou.

Podle agentury Reuters se iráčtí činitelé i místní ministerstvo životního prostředí obávají, že materiál o velikosti přenosného počítače může být použit jako zbraň, pokud se dostane do rukou příslušníků radikální organizace Islámský stát (IS). Americká diplomacie zatím nemá žádné náznaky, že by se tak již stalo. "Bereme tyto zprávy velmi vážně a budeme celou situaci nadále monitorovat," uvedl mluvčí ministerstva Mark Toner.

Už v závěru loňského roku upozorňovala zpráva Evropského parlamentu, že "IS se podařilo do svých řad získat odborníky na chemii, fyziku i informatiku a ti se nyní údajně připravují na vedení války proti Západu pomocí zbraní hromadného ničení". Ve zprávě je prý uvedeno, že "s odvoláním na informace tajných služeb mohou mít teroristé v úmyslu použít při budoucích útocích mezinárodně zakázané zbraně hromadného ničení."

Podle dokumentu iráckého ministerstva životního prostředí a nejmenovaných úředníků byl materiál, uložený v ochranném pouzdře o velikosti notebooku, ukraden ze skladu v blízkosti jihoiráckého města Basra, který patří americké společnosti Weatherford poskytující servisní služby v těžbě ropy.

Zářič ve formě několikamilimetrové kapsle obsahující až deset gramů radioaktivního iridia-192, který sloužil k defektoskopii, tedy testování kvality součástek používaných pro ropovody a plynovody pomocí gama záření, patřil společnosti se sídlem v Istanbulu. Tento druh iridia se využívá například i ve zdravotnictví při léčbě rakoviny. Podle společnosti Weatherford měla za ochranu materiálu zodpovědnost právě turecká společnost SGS.

Australská ministryně zahraničních věcí v červnu 2015 tvrdila, že úsilí Islámského státu směřuje k vytvoření „špinavé bomby“. Už tehdy uvedla, že teroristická skupina Islámský stát shromažďuje radioaktivní materiál z nemocnic a výzkumných zařízení ve městech, která dobyl.

V dokumentu ministerstva z konce loňského listopadu se uvádí, že ztráta materiálu představuje bezpečnostní i ekologickou hrozbu. Patří do takzvané druhé kategorie nebezpečnosti radioaktivních zdrojů podle stupnice Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Může způsobit trvalé zdravotní následky u osob vyskytujících se v těsné blízkosti zdroje v řádu minut nebo hodin a může být i smrtelný, pokud je člověk v blízkosti materiálu hodiny až dny.

Zmíněna zpráva Evropského parlamentu upozorňuje, že nejen britská, ale "všechny vlády evropských států by měly posoudit rizika teroristických útoků za použití chemických, biologických, radiologických nebo dokonce jaderných materiálů".

Bratranec libyjského diktátora Kaddáfího v březnu 2015 tvrdil, že libyjské milice loajální islámskému státu mají pravděpodobně k dispozici více než 6000 barelů uranu, které byly dříve umístěny v hlídaných armádních skladech jihozápadně od města Sabha.

Tagy článku

-->