V Iráku začala ofenzíva proti poslední baště Islámského státu

V Iráku začala ofenzíva proti poslední baště Islámského státu
26 / 10 / 2017, 08:30

Irácký premiér Hajdar Abádí dnes oznámil začátek ofenzívy vládních sil proti poslední baště teroristické organizace Islámský stát na západě země, u hranic se Sýrií.

Bojovníci IS se v roce 2014 při bleskovém průlomu zmocnili téměř třetiny Iráku. Od té doby vládní a polovojenské jednotky dobyly zpět 90 procent území, které IS ovládal. Radikálům zůstaly jen města Káim a Ráva u západní hranice země.

Bojovníci IS se stáhli k hranici, když byli v červenci po devítiměsíčním boji poraženi ve své irácké baště, ve městě Mosul. Příslušníci IS jsou také na syrském území z druhé strany hranice. Své syrské centrum ve městě Rakka IS ztratil minulý týden.

Vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který v roce 2014 vyhlásil v Mosulu chalífát, v září vyzval bojovníky své organizace na nové audio nahrávce, aby navzdory porážkám pokračovali v boji.

Irácká armáda při přípravě ofenzívy proti zbylým bojovníkům IS varovala civilisty v dotyčných lokalitách. "Bezpečnostní jednotky vás nyní přicházejí osvobodit. Bůh je v této poslední bitvě s námi," stálo na letácích. Text nabádal nepřátele, aby "odhodili zbraně" a "odebrali se do domů, označených na střeše bílým praporem".

Boje jsou dnes hlášeny i ze severu Iráku, od hranic s Tureckem. Kurdové obviňují vládní síly, že začaly s útokem proti jejich pozicím na severu provincie Ninive, a to prý i za podpory íránského těžkého dělostřelectva.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.