V Iráku začali působit čeští letečtí poradci

V Iráku začali působit čeští letečtí poradci
Popisek: L-159
02 / 08 / 2016, 18:45

Podle ministra obrany Martina Stropnického poradní tým přispěje k posílení schopností irácké armády.

V Iráku od pondělí působí český vojenský poradní letecký tým. Úkolem expertů je radit iráckým vzdušným silám při používání českých bitevníků L-159 Alca v boji proti takzvanému Islámskému státu. V zemi je 31 českých vojáků. V Iráku chce česká armáda zůstat nejméně do konce roku 2018.

O vyslání jednotky již dříve rozhodla vláda i parlament. Přípravný tým do země odletěl na konci června. ,,Jeho úkolem byla prvotní příprava zázemí pro působení celého týmu. Příslušníky rekognoskační skupiny posléze v několika rotacích nahradili již samotní členové 1. úkolového uskupení Leteckého poradního týmu Irák," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Ti plnění operačního úkolu převzali v pondělí. Nyní budou cvičit irácké piloty i technický personál. Jádrem jednotky je podle Medka desítka instruktorů, a to hlavně z řad pilotů a příslušníků technického personálu 21. základny taktického letectva Čáslav. Doplnili ji vojáci z dalších šesti vojenských útvarů. Podle dřívějších informací tým tvoří kromě pilotů a techniků i logistici nebo vojenští policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost vojáků.

,,Vysláním leteckého poradního týmu přispíváme k posílení schopností irácké armády. Iráčané naši pomoc velmi oceňují," poznamenal ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Vojáci budou své irácké kolegy školit v používání bitevníků, které si Irák pořídil z Česka. Iráčtí piloti již prošli výcvikem v ČR. Irácká armáda v červnu oznámila, že stroje nasadila k prvním ostrým útokům.

Zdroj: ČTK

Tagy článku