V íránských městech se konaly protivládní protesty

V íránských městech se konaly protivládní protesty
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Írán
28 / 12 / 2017, 17:00

Několik lidí vyšlo dnes do ulic druhého největšího íránského města Mašhadu k protestu proti vysoké inflaci a nezaměstnanosti. Podobné protesty se konaly v dalších íránských městech. Lidé na nich provolávali protivládní hesla, kritizovali prezidenta i zahraniční politiku vlády.

Protest ve třímilionovém Mašhadu nebyl povolen, ale íránská agentura ISNA oznámila, že policie byla zdrženlivá. Přesto policisté zatkli několik osob za ničení vládních budov. Mezi skandovanými hesly bylo Smrt (prezidentovi Hasanovi) Rúhánímu, Ne Gaza, ne Libanon, můj život je v Íránu. Jde o kritiku íránské podpory libanonskému Hizballáhu a palestinskému Hamásu.

Protesty se konaly rovněž v Jazdu, Kášmaru a Šáhrúdu. Zněla také hesla jako "Odejděte ze Sýrie, myslete na nás". Írán má své vojáky v Sýrii, kde bojují na straně vlády prezidenta Bašára Asada. Teherán pomáhá Damašku také ekonomicky.

Podle serveru Nazár nakloněnému reformátorským kruhům není jasné, kdo protesty zorganizoval, ale je jisté, že většina sloganů byla kritická k Rúhánímu.

Rúhání vyhrál dvoje prezidentské volby díky slibům, že ozdraví ekonomiku poznamenanou mezinárodními sankcemi. Měla to umožnit dohoda o íránském jaderném programu, na kterou Írán přistoupil v roce 2015 a která částečně sankce ruší.

Íránu se podařilo srazit inflaci pod deset procent, což je úspěch ve srovnání se stavem za Rúháního předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda, kdy inflace dosahovala i 40 procent. Míra nezaměstnanosti ale zůstává vysoká, letos činila 12,4 procenta, což je ve srovnání s loňskem nárůst o 1,4 procenta.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace