V Itálii je povoleno krást z hladu. Dobrá zpráva pro bezdomovce a uprchlíky

V Itálii je povoleno krást z hladu. Dobrá zpráva pro bezdomovce a uprchlíky
Autor fotografie: Pixabay/murphychen
05 / 05 / 2016, 07:00

Ukrajinský imigrant a bezdomovec ukradl v supermarketu jídlo za 4 eura.

Nejvyšší kasační soud Itálie rozhodl, že krádež nevelkého množství potravin za účelem ukojení hladu není zločinem, píše Tereza Spencerová na webu literarky.cz s odvoláním na článek zveřejněný serverem BBC a dailymail.co.uk.

Soud tak ukončil kauzu ukrajinského bezdomovce Romana Ostrjakova, který v roce 2011 v supermarketu ukradl dva sýry a balení párků v hodnotě čtyř eur. Ostrjakov je 35 letý imigrant z Ukrajiny, který v Itálii nedostal azyl a je v zemi ilegálně. Podle názoru soudců Ostrjakov jídlo ukradl „vzhledem k bezprostřední a neodvratné potřebě se najíst“, a tím prý zákon neporušil. „Trest se nevztahuje na toho, kdo hnán nutností ukradne malé množství jídla, aby uspokojil životně důležitou potřebu jíst,“ konstatuje verdikt soudu. 

Incident se odehrál ž v roce 2011 v Janově a na Ostrjakova, který ukradl sýry a párky a zaplatil jen za slané tyčinky, tehdy v supermarketu ochranku upozornil jeden ze zákazníků. Loni byl ukrajinský bezdomovec uznán vinným z krádeže a odsouzen k půlročnímu vězení a pokutě ve výši 100 eur. Jeho obhájce se ale odvolal, protože Ostrjakov byl s ukradenými potravinami chycen dříve, než stihl odejít ze supermarketu. 

Švédský soud: Uprchlíci nepotřebují k řízení vozidla řidičský průkaz

Nově nastavený výklad netrestání drobných krádeží potravin je sám o sobě právnicky sporný. Jak však upozorňuje Tereza Spencerová ještě větší obavy však vyvolává v kontextu migrační krize. Po Itálii se v současnosti pohybují statisíce migrantů, kteří se odmítají registrovat a jakkoliv spolupracovat s orgány státu, své požadavky vymáhají často násilím a trestní právo je často jedinou šancí, jak je z EU vyhostit. Za nového výkladu se dá očekávat dramatický nárůst „povolených“ drobných krádeží za účelem ukojení hladu. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace