V Izraeli opět řádila "čepel džihádu". Všichni arabští útočníci jsou po smrti.

V Izraeli opět řádila &quote;čepel džihádu&quote;. Všichni arabští útočníci jsou po smrti.
Popisek: Ilustrační foto
10 / 11 / 2015, 15:45

Teroristická vlna útoků noži proti Izraelcům pokračuje.

Jeruzalém 10. listopadu (ČTK) - Dva arabští mladíci ve věku 12 a 13 let dnes na tramvajové zastávce ve východní, arabské části Jeruzaléma zaútočili nožem na pracovníka ochranky. Incident se stal ve čtvrti Pisgat Zeev, muž utrpěl středně těžká zranění, na útočníky ale ještě stihl vystřelit a jednoho zranil. Druhý byl zadržen, uvedl s odvoláním na policejní mluvčí Lubu Samriovou izraelský deník Times of Israel. Jen pár minut na to došlo k dalšímu útoku nožem u jeruzalémského Starého města, izraelští vojáci útočníka zastřelili.

Nůž se stal oslavovanou zbraní při sebevražedných útocích, které v současnosti zažívá Izrael. Nůž nahradil střelné zbraně, auta nahradila výbušniny - jsou to zbraně aktuálně používané extrémisty při vedení "svaté války"- džihádu proti Izraelcům.

První útok se odehrál krátce po poledni místního času u jedné z židovských osad. Jeden z arabských mladíků izraelského strážce napadl nožem, ten na něj vystřelil, druhého útočníka přemohli před příjezdem policie cestující. Podle mluvčí nemocnice je stav zraněného útočníka vážný.

Záchranáři ošetřili pětadvacetiletého pracovníka ochranky přímo na místě, utrpěl bodná zranění v horní části těla, poté byl převezen do nemocnice. Jde o první útok v Jeruzalémě za posledních deset dní, kdy střety mezi Izraelci a Palestinci zeslábly, poznamenala agentura AFP.

Jen o pár minut později postřelili pracovníci bezpečnostních složek sedmatřicetiletého Palestince, který k nim u Damašské brány běžel s nožem v roce. Muž na následky svých zranění zemřel v nemocnici.

Od 1. října zemřelo při palestinských útocích už nejméně 12 Izraelců, většinou na bodná zranění. O život přišlo také 73 Palestinců, z nichž 44 byli podle policie útočníci, uvedla agentura Reuters. Zbylí Palestinci zahynuli při střetech, které vypukly mezi demonstranty, jež házeli kamení, a bezpečnostními složkami.

Vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci se rozhořela kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Nacházejí se tam dvě významné mešity, ale v minulosti tam býval i židovský chrám. V posledních měsících na místo začali chodit Židé ve větším počtu než v minulosti a Palestinci se obávají, že vláda Židům povolí se na hoře modlit, což dosud nesměli. Izraelská vláda nicméně popírá, že má v úmyslu dosavadní režim změnit.

Tagy článku