Laserová technologie odhalila města ukrytá pod zemí v džungli. Říše, která je postavila byla patrně tou největší na světě v době svého vrcholu ve 12. století našeho letopočtu.
Australský archeolog Dr. Damian Evans, jehož výsledky pátrání budou zveřejněny v pondělí v časopise Journal of Archaeological Science oznámil, že pomocí špičkových technologií leteckého laserového skenování odhalil pod půdou v kambodžské džungli několik měst datovaných do doby mezi roky 900 a 1 400 našeho letopočtu.
Psali jsme: Ve starobylé Petře byl objeven obrovský monument
Některá z nich mohou soupeřit svou velikostí s hlavním městem Kambodže, Phnompenhem.
Někteří odborníci se domnívají, že nedávno analyzované údaje, zaznamenané v roce 2015 během nejrozsáhlejší archeologické vzdušné studie, zahrnující oblast 1 901 kilometrů čtverečních ukazují, že kolosální, hustě obydlená města by mohla představovat tehdejší největší říši na zemi v době svého vrcholu ve 12. století.
Evans řekl: "Máme celá města objevené pod lesem, o kterých nikdo nevěděl že tam byla. Jak se ukázalo, tak jsme odkryli jen část města Mahendraparvata na Phnom Kulen, během průzkumu v roce 2012. Tentokrát máme celý komplex a je to velké, velké jako Phnompenh."
Evans získal financování od Evropské výzkumné rady (ERC) na projekt v roce 2012, kdy s využitím lidaru objevil komplex propojených chrámových měst, jako Beng Mealea a Koh Ker. Potvrdil i to, co očekávala většina archeologů, že pod horou Kulen je město.
LIDAR (Light Detection And Ranging) je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Obvykle se využívá spektra 1064 - 1540 nm, pro batymetrická měření cca 530 nm. LIDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj.
Výsledkem mapování je mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů budov a jiných objektů. Po aplikaci filtrů je možné z mračna bodů získat digitální model terénu.
Zdroj: The Guardian
Tagy