V Kambodži nalezli města ukrytá v džungli

V Kambodži nalezli města ukrytá v džungli
12 / 06 / 2016, 11:00

Laserová technologie odhalila města ukrytá pod zemí v džungli. Říše, která je postavila byla patrně tou největší na světě v době svého vrcholu ve 12. století našeho letopočtu.

Australský archeolog Dr. Damian Evans, jehož výsledky pátrání budou zveřejněny v pondělí v časopise Journal of Archaeological Science oznámil,  že pomocí špičkových technologií leteckého laserového skenování odhalil pod půdou v kambodžské džungli několik měst datovaných do doby mezi roky 900 a 1 400 našeho letopočtu. 

Psali jsme: Ve starobylé Petře byl objeven obrovský monument

Některá z nich mohou soupeřit svou velikostí s  hlavním městem Kambodže, Phnompenhem.

Někteří odborníci se domnívají, že nedávno analyzované údaje, zaznamenané v roce 2015 během nejrozsáhlejší archeologické vzdušné studie, zahrnující oblast 1 901 kilometrů čtverečních ukazují, že kolosální, hustě obydlená města by mohla představovat tehdejší největší říši na zemi v době svého vrcholu ve 12. století.

Evans řekl: "Máme celá města objevené pod lesem, o kterých nikdo nevěděl že tam byla. Jak se ukázalo, tak jsme odkryli jen část města Mahendraparvata na Phnom Kulen, během průzkumu v roce 2012. Tentokrát máme celý komplex a je to velké, velké jako Phnompenh."

Evans získal financování od Evropské výzkumné rady (ERC) na projekt v roce 2012, kdy s využitím lidaru objevil komplex propojených chrámových měst, jako Beng Mealea a Koh Ker. Potvrdil i to, co očekávala většina archeologů, že pod horou Kulen je město.

LIDAR (Light Detection And Ranging) je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Obvykle se využívá spektra 1064 - 1540 nm, pro batymetrická měření cca 530 nm. LIDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj.

Výsledkem mapování je mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů budov a jiných objektů. Po aplikaci filtrů je možné z mračna bodů získat digitální model terénu.

Zdroj: The Guardian 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace