V Katalánsku se koná generální stávka, účastní se část odborů

V Katalánsku se koná generální stávka, účastní se část odborů
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
08 / 11 / 2017, 07:30

V Katalánsku, které v posledních týdnech zažívá četné demonstrace kvůli separatistickým snahám jeho bývalé vlády a odvetným krokům Madridu, se dnes koná generální stávka. Vyhlásila ji Konfederace katalánských svazů (CSC), která sdružují zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví. Oficiálním důvodem je protest proti nízkým platům a špatným podmínkám na trhu práce. Dva velké odborové svazy oznámily, že se ke stávce nepřipojí, ale na poledne a na šestou hodinu večer svolaly manifestace.

Ze zákona by i v době stávky měly být zajištěny minimální služby, zejména ve zdravotnictví a školství. Zcela normálně by měly fungovat zdravotní pohotovosti. Veřejná doprava má být v ranní a večerní špičce zajištěna z 50 procent a v ostatních hodinách nejméně z 25 procent. Omezena by takto měla být například tramvajová doprava v Barceloně. Ostatní veřejná doprava v katalánské metropoli, včetně autobusů na letiště má být podle deníku La Vanguardia omezena na polovinu spojů.

Konání stávky, k níž se připojí například i některé studentské organizace či největší školské odbory, nebylo do poslední chvíle jasné. Teprve ve středu večer zamítl katalánský nejvyšší soud stížnost zaměstnavatelského svazu, který požadoval zablokování stávky kvůli jejím údajně politickým důvodům. Stávku podporují totiž i separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC), Ómnium či asociace starostů za nezávislost (AMI).

Stávka se koná krátce poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem a co španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Několik exministrů je kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace