V kauze rozsekaných bangladéšských bloggerů jsou první tři zatčení

V kauze rozsekaných bangladéšských bloggerů jsou první tři zatčení
18 / 08 / 2015, 16:00

Bangladéšská policie zatkla tři podezřelé v kauze brutálně zavražděných bloggerů, kteří otevřeně psali o nebezpečí náboženského fanatismu a zastávali se menšin. Od začátku roku byli rozsekání mačetami již čtyři aktivisté.

Tři zatčení, mezi nimiž je i jeden občan Velké Británie, jsou podezřelí z brutální vraždy bloggerů Avijita Roye, Ananty Bijoy Dase a Niloy Neela. Všechny tři mrtvé spojovalo to, že psali na webu proti islámskému fanatismu a netajili se svými ateistickými názory. Všichni byli za svoje názory rozsekáni mačetami.

Britsko-bangladéšský občan a IT expert Touhidur Rahman prý tyto zákeřné vraždy naplánoval. Policie si od jeho zatčení slibuje, že s tím objasní všechny čtyři vraždy. Rahman měl být také donátorem zločinecké extrémistické islámské organizace Ansarullah Bangla Team (ABT). Všichni muži, kteří byli zabiti, byli navíc na listu 84 "ateistických blogerů", kterou získala tato islamistická skupina v roce 2013.

Bangladéš je oficiálně sekulární stát, ale podle kritiků se vláda ve skutečnosti příliš ve vyšetřování úkladných vražd neangažuje a nesnaží se pachatele vypátrat. Drtivá většina Bangladéšanů se hlásí k islámu – podle posledního sčítání lidu to je 89,5 %. Například poslední oběť islamistů Neel nahlásil na policii, že se obává o svůj život, ale nikdo to neřešil. Jeho předtucha se bohužel naplnila.

 Zdroj: BBC

Tagy článku