VIDEO: V Kazachstánu houstne situace. Ostrá střelba do lidí, masové zatýkání odpůrců

VIDEO: V Kazachstánu houstne situace. Ostrá střelba do lidí, masové zatýkání odpůrců
Autor fotografie: Esetok, CC BY-SA 4.0|Popisek: Demonstrující v Kazachstánu
08 / 01 / 2022, 09:00

I když kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil nastolení ústavního pořádku, realita je tomuto stavu na hony vzdálená. Střelba v Almatě pokračuje, a to i do demonstrantů, zajištovány jsou tisíce lidí.

V Kazachstánu ve skutečnosti nebyl nastolen ústavní pořádek, jak o něm hovořil včera prezident Kasym-Žomart Tokajev. Je tomu přesně naopak. Kazašské bezpečnostní složky ve čtvrtek odpoledne začaly střílet ostrými náboji do lidí, aby rozehnaly demonstrace, výsledkem je několik desítek mrtvých a dosud nezjištěný počet zraněných. Střelba má probíhat bez jakéhokoliv předchozího varování.

Již dříve uvedla agentura TASS, že bezpečnostní síly v Almatě ,,zlikvidovaly" desítky lidí, které v noci na čtvrtek zaútočily na administrativní budovy. Tokajev před několika dny vzkázal, že chce proti ,,teroristům", jak označuje demonstranty, postupovat s maximální tvrdostí.

                                  

                                                                         Video: YouTube

V sobotu ráno byla slyšet v Almatě znovu střelba, mezitím bylo zadrženo přes čtyři tisíce lidí, mezi nimiž nejsou jen Kazaši, ale také cizinci. Kazachstán také informoval, že byl zatčen bývalý šéf kontrarozvědky a bývalý premiér Karim Masimov. Ten se má podle dostupných informací zodpovídat z vlastizrady.

Mezitím Kazachstán přes zmíněné nepokoje, za tuto zemi neobvyklé, částečně obnovuje svůj život. Agentura TASS uvedla, že v Almatě začalo fungovat opět pevné připojení k internetu, obchodní řetězce znovu přijímají platby kartou.

Kazachstánem zmítají několik dní nepokoje, které propukly poté, co bylo oznámeno, že dojde ke zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), jehož cena stoupla na dvojnásobek. Bezpečnostní složky zakročují proti demonstrantům tvrdě a demonstrace a masové akce nespokojených lidí si vyžádaly již několik desítek mrtvých a stovky zraněných.

Zdroj: BBC, TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace