V Kremlu vše při starém, Putin se však už musí poohlédnout po svém nástupci

V Kremlu vše při starém, Putin se však už musí poohlédnout po svém nástupci
Popisek: Vladimir Putin
21 / 03 / 2018, 14:30

Vladimir Putin byl zvolen přesvědčivou většinou v prezidentských volbách a Rusku tak povládne dalších šest let. Nicméně vzhledem ke svému věku (65 let) se už musí poohlédnout po svém nástupci, kterého zatím v hledáčku nemá.

Mocenská rošáda, kterou Putin svého času s Dmitrijem Medveděvem provedl, může být sice možným řešením, ale ne úplně preferovaným. Faktem však zůstává, že Putin zatím nemá k dispozici žádnou ,,těžkou váhu", která by jej plnohodnotně nahradila, a tak hrozí, že v roce 2024 může nastat jakési mocenské vakuum a soupeření o politický vliv. A to je pro kremelskou ,,věrchušku" doslova strašák.

psali jsme: Putin vyhrál volby v prvním kole, podle průzkumu má 74 procent

Putinovi se podařilo sice na rozdíl od Ukrajiny ,,zkrotit během svého mandátu ,,své" oligarchy, to však neznamená, že v Kremlu nejsou skupiny, které by rády po Putinovi převzaly mocenské otěže. Problém tkví v tom, že toto volební období může být skutečně posledním v Putinově éře, která trvá již od roku 2000. Putin se svým nejbližším spolupracovníkům navíc několikrát svěřil, že se cítí unavený.

Po vypršení nově nabytého mandátu mu už bude 71 let, jeho předchůdce Boris Jelcin opouštěl svou funkci, když mu bylo 68 let, byl tedy mladší. K tomu ještě vezměme v potaz Jelcinovu velkou nepopularitu, když na konci roku 1999 odcházel z postu ruského prezidenta. To zřejmě Putinovi nehrozí, protože má hlavní sdělovací prostředky pod svou kontrolou a trvale si drží velmi slušnou podporu veřejnosti. Není však vyloučeno, že tato popularita může během totoho funkčního období pozvolna klesat, stejně jako se to stalo (odůvodněně) například německé kancléřce Angele Merkelové.

psali jsme: Panika v Bruselu: Trump a Putin se domluvili na "nové éře" americko-ruských vztahů

Celková unavenost mocí a politické ,,přesluhování" se zdají být faktory, které mohou Putinovu pozici negativně ovlivnit. Kreml by se tak měl zaměřit na dobu, která nastane po Putinovi. To, že nemá zatím žádnou náhradu za Putina, některé kremelské politické špičky již dnes značně zneklidňuje. Během tohoto funkčního období však budou muset tento plán vymyslet, nebo může dojít v případě neobhajování dalšího prezidentského mandátu Putinem k mocenskému boji jednotlivých protichůdných skupin tak, jak se to stalo například po Stalinově smrti v roce 1953. A to by jistě Putin nechtěl.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Tagy článku