V Londýně vzrostl počet trestných činů proti muslimům. Mohou za to i média

V Londýně vzrostl počet trestných činů proti muslimům. Mohou za to i média
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
19 / 06 / 2015, 08:45

Islamofobní útoky vzrostly za poslední rok o 47 procent.

Nová čísla ukazují nárůst útoků proti muslimům v celé Velké Británii. Server ibtimes.co.uk zveřejnil informaci, podle které bylo za poslední rok metropolitní policii v Londýně nahlášeno už 778 útoků proti muslimům (ve srovnání s 529 útoky v předcházejícím období). 

Podle zprávy dochází k nárůstu islamofobní nenávisti v souvislosti s teroristickými útoky spáchanými islámskými radikály v západoevropských zemích (útok na redakci Charlie Hebdo v Paříži, nebo útok v Kodani). 

"Část veřejnosti si mylně vytvořila spojení mezi muslimy a terorismem, ať už je to doma, tak v zahraničí," řekl Shahid Malik, předseda občanského sdružení. "Měla by to být velká výzva pro média, politiky, občanskou společnost i pro samotné muslimy. Islamofobní nálady ve společnosti je třeba řešit, protože to může u některých mladých muslimů vést k pocitům odcizení a snižuje to šance odhalení extrémistů z jejich řad." 

Výroční zpráva "potvrzuje existenci nepřijatelné protimuslimské nenávisti, která ovlivňuje naše komunity," řekl poslanec Andrew Stuart z Leedsu.

Islamofobní útoky jsou evidovány od kyberšikany až po útoky na ulici, které občas přerostou do extrémního násilí, těch bylo však "pouze" sedm. Nejčastější jsou útoky mužů proti ženám muslimkám na veřejných prostranstvích. 

Podle posledního sčítání lidu v roce 2011 žije v samotném Londýně něco málo přes jeden milion muslimů, což je 12 procent populace. Ale v celé Velké Británii muslimové tvoří jen 4,8 procenta všech Britů.

Jeden z autorů zprávy, odborník na terorismus a extremismus Mark Littler uvedl: "tam, kde média zdůrazňují, že útočníkem byl muslim a významně se tím zabývají, tam je i násilná reakce pravděpodobně větší. "

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace