V Maďarsku se vzbouřili uprchlíci. Policie použila slzný plyn.

V Maďarsku se vzbouřili uprchlíci. Policie použila slzný plyn.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Zábor v Röszke
26 / 08 / 2015, 13:15

Maďarská policie posiluje ochranu hranic se Srbskem o dalších 2106 policistů. Parlament uvažuje o vyslání armády.

Jenom včera bylo na maďarsko-srbské hranici zaregistrováno 2533 uprchlíků. Stovky jich ale uprchlo a nepodařilo se je zachytit.

Maďarská policie dnes podle televizních záběrů použila slzný plyn během nepokojů, které nakrátko propukly ve hlavním přijímacím středisku pro uprchlíky v pohraničním městečku Röszke na jihu země. Podle agentury Reuters policisté obklíčili asi 300 až 400 uprchlíků a snažili se je uklidnit za pomoci megafonů. Policisté se podle policejní mluvčí snažili zabránit v odchodu asi dvěma stovkám migrantů, kteří odmítali nechat si sejmout otisky prstů. Uprchlíci jsou nespokojeni s průtahy kolem registrace. 


YouTube, euronews (v angličtině) 

Nejedná se o první vzpouru imigrantů, naposledy jsme psali o podobném incidentu v uprchlickém táboře u Debrecenu v článku "Video ze vzpoury imigrantů v maďarském uprchlickém táboře."

VIDEO: Imigranti v Maďarsku prorážejí plot uprchlického tábora

V Maďarsku uprchlíci volali „Allah Akbar!“ a napadali projíždějící auta.

Maďarsko už letos zaznamenalo asi 130.000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Ministr lidských zdrojů Zoltán Balog si německému rozhlasu postěžoval, že Budapešť celé měsíce marně bila na poplach, že vlna uprchlíků půjde přes Balkán, avšak Brusel nereagoval, a tak Maďarsko nemá jinou možnost, než podnikat jednostranné kroky, jako je stavba plotu. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Maďarsko se obává, že mezi uprchlíky jsou příslušníci IS. S ohledem na vážné bezpečnostní riziko, které potvrzují i tajné služby, se Maďaři rozhodli vybudovat na hranicích se Srbskem bezpečnostní plot, aby alespoň měli možnost všechny uprchlíky registrovat

Maďarský parlament se zřejmě sejde na mimořádné schůzi 4. září, aby schválil "odstrašující" zpřísnění paragrafů trestního zákona ohledně nelegální migrace. Tvrdší postih by měl hrozit nejen za převaděčství, ale i samo nelegální překročení hranic by se mělo z přestupku stát trestným činem. Trestat by se mělo také poškozování nově postaveného plotu na hranicích se Srbskem. Za nelegální přechod hranic a poškození plotu by tak mohly hrozit až čtyři roky vězení. (Zdroj: tyden.cz)

Tagy článku