V metropoli Jižního Súdánu bylo zabito již 272 lidí. Země se bojí nové občanské války

V metropoli Jižního Súdánu bylo zabito již 272 lidí. Země se bojí nové občanské války
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: voják
10 / 07 / 2016, 18:45

V Jubě, metropoli Jižního Súdánu,se znovu rozhořely krvavé boje mezi vládními jednotkami a povstalci.

Počet obětí bojů v Jubě vzrostl již na 272. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Střety mezi povstalci a vládními jednotkami trvají od čtvrtka. V zemi rostou obavy, že se může znovu rozhořet občanská válka ukončená loni v srpnu uzavřením mírové dohody.

Podle Reuters se intenzivní střelba ozývá také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců.

Občanská válka v Jižním Súdánu skončila po roce a půl loni v létě. Bojovali v ní povstalci podporující viceprezidenta Rieka Machara proti jednotkám podporujícím prezidenta Salvu Kiira. Střety měly i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty. Válka si vyžádala na 300 000 obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

Řada obyvatel města se podle agentury AP obává obnovení ozbrojeného konfliktu, který loni ukončila mírová dohoda. Některé mezinárodní organizace stahují ze země personál do sousední Keni.

Střelba, při níž nebyl ani jeden ze státníků zraněn, vyvolala v ulicích Juby paniku. Kiir a Machar se snažili obyvatele uklidnit a státní televize tvrdila, že bezpečnostní situace v celé zemi i v hlavním městě je pod kontrolou. Dnes byl podle agentury AP v ulicích Juby klid.

Některé mezinárodní organizace, jako například Mezinárodní měnový (MMF), ale již evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na šéfa pobočky MMF v Jižním Súdanu Philippa Egoumeho Bossoga.

Střelba v Jubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN, kde se ukryly stovky lidí. Šéf ochranky kliniky uvnitř mise Budbud Chol dnes podle AP uvedl, že klinika přijala 40 lidí se střelnými zraněními. Podle mluvčí mise OSN v Jubě Shantal Persaudové jeden se zraněných na základně OSN zemřel. V areálu mise se podle ní ukrylo nejméně 1000 civilistů. Mluvčí uvedla, že většina diplomatického personálu v Jubě se v pátek v noci ukryla na místním zastoupení EU, šéf mise OSN je na ambasádě USA.

Jihosúdánský ministr obrany Kuol Manyang Juuk nicméně označil situaci za relativně klidnou. Vojenské hlídky, které projíždějí ulicemi města, podle něj jen "monitorují bezpečnostní situaci".

Právě na dnešek připadlo páté výročí vzniku nezávislého Jižního Súdánu, který se zrodil rozdělením tehdy největší africké země Súdánu. Pro samostatnost hlasovalo téměř 99 procent voličů v referendu v lednu 2011. V prosinci 2013 ale vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého někdejšího viceprezidenta Machara z pokusu o převrat.

Střety sil loajálních prezidentovi Kiirovi a povstalců podporujících Machara mají i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež má ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300 tisíc obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->