V metru v Petrohradě možná útočil Kyrgyz s ruským občanstvím

V metru v Petrohradě možná útočil Kyrgyz s ruským občanstvím
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: moskevské metro
04 / 04 / 2017, 12:00

Atentátník, který zřejmě v pondělí útočil v metru v Petrohradě, byl podle kyrgyzské rozvědky rodák z Kyrgyzstánu a měl ruské občanství. Uvedla to dnes agentura AFP. Výbuch trhaviny v metru si vyžádal zatím 11 obětí, dalších pět desítek lidí bylo zraněno. V ruském velkoměstě dnes začíná platit třídenní smutek.

Kamikadze z petrohradského metra se narodil v roce 1995 v Kyrgyzstánu a jmenoval se Akbardžon Džalilov," řekl agentuře AFP mluvčí kyrgyzské zpravodajské služby. Dodal, že měl pravděpodobně ruské občanství.

Moskva už v pondělí uvedla, že útok ve druhém největším ruském městě vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani jiné možnosti.

Vagón metra podle policie explodoval v pondělí odpoledne v době dopravní špičky mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí.

Už večer agentura Interfax uvedla, že bombu, která explodovala mezi dvěma stanicemi metra, měl zřejmě muž v batohu na zádech. Policie pátrá po druhé osobě, jež nechala v jiné stanici (Náměstí povstání) nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali.

Už večer agentura Interfax napsala, že policie podezírá z útoku 23letého sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Motiv útoku může podle AFP souviset se zapojením Ruska do bojů v Sýrii.

 

psali jsme:

VIDEO: Exploze uvnitř petrohradského metra zabila deset lidí. Ve městě byl vyhlášen výjimečný stav


Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.