V Mladé Boleslavi klesl počet trestných činů až o třicet procent. Projekt Bezpečné město má úspěch

V Mladé Boleslavi klesl počet trestných činů až o třicet procent. Projekt Bezpečné město má úspěch
Autor: www.bezpecnamladaboleslav.cz/
21 / 11 / 2016, 15:15

V Mladé Boleslavi klesá počet spáchaných trestných činů. U majetkové trestné činnosti zaznamenala policie do konce října meziroční pokles o 30 procent.

Město Mladá Boleslav společně s městskou policií a státní policií více než rok pracuje na projektu Bezpečné město. Každý měsíc se tak schází v rámci tohoto projektu městská a státní policie, hasičský záchranný sbor, úřad práce, probační a mediační služba a zástupci magistrátu a vedení města.

„Na tomto projektu jsme začali intenzivně pracovat v listopadu loňského roku. Od té doby se každý týden schází městská a státní policie, aby aktuální reagovali na vývoj bezpečnosti v Mladé Boleslavi,“ dodal náměstek primátora Michal Kopal. Od počátku letošního roku kriminalita v Mladé Boleslavi výrazně klesá! Zejména majetková trestná činnost do konce října klesla o 30 procent, což je zásadní změna.

„V roce 2015 jsme evidovali do konce října 774 majetkových trestných činů. Letos to je ve stejném období 542 činů. V případě násilné kriminality je pokles mírnější. V loňském roce jsme měli 68 případů, nyní 58,“ řekl na tiskové konferenci ředitel mladoboleslavské policie Dušan Žďárský.

Také v objasňování neznámých případů jsou mladoboleslavští policisté úspěšní – téměř polovina případů je dnes objasněna.  „Snažíme se výkon služby státní policistů plánovat efektivně, aby se nepotkávaly hlídky městské se státní policií. Tím docílíme většího pokrytí území v celém rozsahu, čemuž napomáhají i asistenti bezpečného města,“ dodal dále Žďárský s tím, že přehled o kriminalitě mohou získat lidé na novém webu projektu //bezpecnamladaboleslav.cz/ , kde budou každý týden zveřejňovány aktuální mapy kriminality. 

V současnou chvíli v ulicích Mladé Boleslavi působí celkem sedm asistentů bezpečného města.

„Služba funguje od června letošního roku. Asistenti pomáhají nejen městské ale i státní policii ve fyzickém pokrytí problémových lokalit, které jsme na základně teplotních map kriminality vytipovali.  Jejich úkolem je pomáhat dohlížet nad veřejným pořádkem a upozornit osoby, které se dopouštění nějakého porušení zákona, aby tak nečinili. V případě většího porušení ihned informují městskou nebo státní policii,“ řekl Ondřej Kubala z městské policie.

Asistenti bezpečného města nyní působí ve dvou lokalitách – u Kauflandu a u Bondy centra.  Slouží ve dvou směnách – ranní a odpolední a pokryjí tak nejfrekventovanější část dne. Tuto funkci dnes vykonávají muži i ženy ve dvoučlenných týmech. V plánu nadále je, aby Mladá Boleslav měla těchto asistentů v příštím roce dvanáct.

„Například v poslední době jsme asistenty zapojili do preventivní akce Auto není trezor, kdy si všímají závadových osob i občanů, kteří si nedávají pozor na své osobní věci. To znamená, že si například ve vozidlech zanechávají viditelně cennosti. Asistenti umisťovali na vozidla informativní cedulky, aby si lidé na své věci dávali větší pozor. Velmi se nám to vyplatilo. Ve spolupráci se státní policií jsme to testovali během Dušiček, kdy v Mladé Boleslavi nedošlo k žádnému trestnému činu v lokalitě, kde jsme se na vozidla více zaměřili,“ dodal dále Kubala.

Během jedné směny jsou asistenti schopni označit až 50 vozidel, které jsou viditelným lákadlem pro zloděje.

Od pondělí 21. listopadu je oficiálně spuštěn web //bezpecnamladaboleslav.cz/. Zde lidé najdou nejen obecné informace o prevenci a samotném projektu Bezpečné město, ale také všechny aktuality o bezpečnosti a kriminalitě.

Dále jsou zde všechny nabídky volných pracovních pozic, aktuální mapy kriminality (dle ikonek je možné zjistit o jaký druh kriminality se jedná), všechny potřebné kontakty, ale také mohou anonymně reagovat v případě hledání svědků nějaké události. „Plánujeme také na tomto webu zveřejňovat informace ohledně toho, kde se bude měřit rychlost vozidel na území města,“ dodal náměstek Kopal.

Autor, zdroj: //bezpecnamladaboleslav.cz/

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace