V Mnichově útočil osmnáctiletý Němec íránského původu

V Mnichově útočil osmnáctiletý Němec íránského původu
Popisek: Ilustrační foto
23 / 07 / 2016, 08:15

Mnichov 23. července (ČTK) - Pachatelem pátečního útoku v Mnichově byl osmnáctiletý Němec íránského původu, který v bavorské metropoli žil přinejmenším dva roky a policii dosud nebyl znám.

Nic nenaznačuje tomu, že by se na činu podílely i další osoby. Na tiskové konferenci to dnes časně ráno řekl mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä. Policie podle něj zatím nedokáže říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence.

Útočník začal střílet z pistole nedaleko rychlého občerstvení v pátek krátce před 18:00 SELČ. Poté se přesunul k obchodnímu středisku Olympia a pokračoval ve střelbě. Zabil devět lidí a zranil 21 dalších. Mezi mrtvými jsou podle policejního prezidenta i nezletilí, mezi zraněnými i děti. Televize N24 dříve informovala o zabité patnáctileté dívce.

Šestnáct zraněných zůstává i pozdě v noci stále v péči lékařů. Tři z nich mají vážná zranění a jsou v ohrožení života, uvedl Andrä

Andrä uvedl, že na střelce narazila jedna z prvních policejních hlídek, které dorazily na místo, útočník se jí však dokázal ztratit. Později se policisté pokusili útočníka zastavit a stříleli po něm, zatím ale není jasné, jestli ho zasáhli. Kolem 20:30 nalezli jeho tělo nedaleko místa činu, dosavadní vyšetřování podle nich naznačuje, že se střelec sám připravil o život.

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. "Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct," uvedl policejní prezident. Policisté podle něj nyní při pátrání po motivu prošetřují okolí útočníka. Zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

Policie na základě výpovědí svědků zpočátku předpokládala, že pachatelé mohli být až tři. I z toho důvodu se do pátrání po nich zapojilo na 2300 policistů. Kromě bavorských zasahovaly i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Podezření na další střelce se však nepotvrdilo. Posádka auta, které rychle ujíždělo z místa činu, neměla podle Andräa s událostí nic společného.

Andrä rovněž uvedl, že "tento brutální a smutný případ nedává podnět k tomu, abychom se cítili méně bezpeční". Absolutní bezpečnost podle něj není možné zajistit.

str

Tagy článku