V Mosulu se schyluje k největší bitvě od invaze v roce 2003. IS zatím popravil desítky zběhů

V Mosulu se schyluje k největší bitvě od invaze v roce 2003. IS zatím popravil desítky zběhů
14 / 10 / 2016, 16:30

Radikální organizace Islámský stát (IS), zmařila pokus o vydání města Mosul bez boje irácké armádě. Oznámily to dnes irácké bezpečnostní zdroje. Irák připravuje ofenzívu proti IS v Mosulu, který tato organizace ovládá od roku 2014.

Bagdád 14. října (ČTK) - Podle iráckého zdroje zradu chystal jeden z velitelů IS, který se rozhodl přejít na druhou stranu. IS plán odhalil nedávno a prý kvůli němu zavraždil 58 lidí, jejichž těla byla zakopána do hromadného hrobu na okraji města. Byl mezi nimi spolupracovník vůdce IS abú Bakra Bagdádího.

Agentura Reuters informaci získala od několika zdrojů, k nimž patří poradce irácké vlády pro otázky IS Hišám Hášimí a plukovník Ahmad Táí, který pracuje v armádní rozvědce. Agentura zná jméno vůdce plánu, ale nezveřejnila ho, aby neohrozila jeho rodinu. Mluvčí irácké protiteroristické jednotky Sabáh Numání případ považuje za důkaz, že IS ztrácí podporu nejen mezi obyvatelstvem, ale i ve vlastních řadách.

Hášimí sdělil, že se na plán předání města přišlo, když byl jeden z aktérů zadržen a na telefonu měl vzkaz týkající se předání zbraní. Přiznal, že zbraně jsou schovány na třech místech a že byly připravené pro členy skupiny, kteří se chtěli připojit k irácké armádě, až se přiblíží k městu. 

Osvobozovací operace v Mosulu má být nejvýznamnější bitva v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Dvoumilionový Mosul je největším městem, jaký IS v Iráku ovládá. OSN se obává, že boj spustí nezvladatelnou vlnu uprchlíků. Prozatím je IS uvnitř města a očekává se, že bude navádět útočníky na centrum, aby ohrozil co největší množství civilistů a památek. V bojích o jiná irácká města IS využíval civilisty jako lidské štíty.

 

Tagy článku