V muniční továrně vybuchly stovky tun střelného prachu

V muniční továrně vybuchly stovky tun střelného prachu
Popisek: ilustrační foto
09 / 09 / 2015, 11:00

V areálu Poličských strojíren explodovalo 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé.

Do objektu Poličských strojíren do Poličky vyjížděly hasičské jednotky ve středu 9. září v 7.33 hodin. Na místo bylo povoláno 8 hasičských jednotek (profesionální z Poličky a Svitav a dále dobrovolné z Poličky Pomezí, Bystrého, Oldříše, Korouhve a Jedlové). Uvnitř objektu došlo k silné explozi a následnému požáru. Plameny i černý dým byly vidět ze širokého okolí.

Poličské strojírny se mimo jiné specializují v oblasti munice a trhací techniky. Padesátka hasičů ihned po příjezdu nasadila potřebné proudy vody k likvidaci požáru haly po explozi. Požár se velmi rychle šířil i na nedaleký les.

Hasiči postupně dohasili všechna ohniska v lese a soustředili se zejména na požár v hale o rozměrech přibližně 100×50 m. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 m od haly do lesa. Kontejnery z haly byly rozmetány po okolí v okruhu zhruba 200 metrů.

Na místě byli lehce popáleni dva zaměstnanci. Dle informací náměstka výroby Poličských strojíren došlo k explozi 320 tun střelného prachu.

Podle výrobní ředitelky Heleny Pazderové byla nehoda od začátku pod kontrolou, okolí továrny neohrozila, řekla ředitelka. Generální ředitel Jaroslav Trávníček uvedl, že explodoval bezdýmný střelný prach. Jeho úkolem je vyvolat zahořením tlak v hlavni a vymést střelu ven. Nemá tak silné účinky jako střelný prach, řekl. "Není prioritně určený k tomu, aby bouchal. Černý prach je prostředek, který může i explodovat a bouchnout, je to podstatně brizantnější trhavina než bezdýmný prach," řekl Trávníček. (Zdroj: Tyden.cz)

Požár hasiči dostali pod kontrolu v 8.23 hodin a zcela byl zlikvidován v 9.58 hodin. Proveden byl závěrečný průzkum a na místě zůstává na dohlídku jednotka dobrovolných hasičů z Pomezí.

Areál obklopený lesy leží asi dva kilometry od Poličky v části Bořiny. Černý kouř z požáru byl vidět až ve městě, řekl ČTK starosta Poličky Jaroslav Martinů. "Byl jsem osobně na místě. Vybuchl nejzazší sklad v lesích. Podle všeho dva pracovníci prováděli běžnou údržbu, vzňal se jim manipulační vozík a od něj chytl sklad, kde byl uskladněn výbušný prach," uvedl Martinů. (Zdroj: Novinky.cz)

Příčiny exploze i výše škody nyní zjišťují vyšetřovatelé.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Tagy článku