V Národní galerii byl poškozen obraz šroubovákem

V Národní galerii byl poškozen obraz šroubovákem
Autor: Thomas Gainsborough [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: The Morning Walk
20 / 03 / 2017, 13:00

Obraz slavného skotského malíře Thomase Gainsborougha byl poškozen návštěvníkem v londýnské Národní galerii.

Útočník byl zadržen personálem a návštěvníky galerie poté, co zaútočil šroubovákem na malbu portrétisty z 18. století Thomase Gainsborougha, známou jako The Morning Walk, tedy Ranní procházka. Obraz znázorňuje mladý pár Halletových s jejich psem.

Thomas Gainsborough (1727 – 1788) byl jedním z nejvýznamnějších britských portrétistů a krajinářů 18. století. Portrétoval mnoho známých osobností své doby, včetně krále. Jiřího III. a už ve své době patřil mezi žádané portrétisty.

Obraz utrpěl dva dlouhé škrábance, které pronikly do vrstev laku, ale ne do nosného plátna. Útočník ve věku 63 let stane před soudem již toto pondělí.

Z politováníhodného incidentu v Londýně zcela jednoznačně vyplývá, že na bezpečnosti se nevyplatí šetřit, obzvlášť v galeriích ne.

České Ministerstvo kultury ČR vypsalo v roce 2015 výběrové řízení na poskytovatele „Poskytování služeb fyzické ostrahy a pultu centralizované ochrany v objektech Ministerstva kultury a jeho příspěvkových organizací a státních fondů“  v celkem 113 objektech. Tehdejším zájemcům o zakázku nebyla ani ve lhůtě pro podání nabídek umožněna prohlídka objektů kvůli vytvoření optimálního bezpečnostního systému, klíčovým parametrem byla nejnižší cena.

Psali jsme: Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?

Když odhlédneme od  faktu, že v případě ministerstva kultury byla nejnižší nabídnutá cena až o 22 % nižší, než stanoví zákonné podmínky ČR, jediným výsledkem "šetření" na Hermanově ministerstvu byla Národní galerie uzavřená svým návštěvníkům od soboty 25.2. do následujícího úterý díky stávce společnosti ABAS IPS, která díky cenám, které v tendru nabídla nebyla  schopna zajistit kvalitní strážce do objektů, ve kterých se nalézají umělecké předměty nevyčíslitelné hodnoty, a nehlídané objekty musely být zavřené.

Psali jsme: Ministerstvo kultury si vytendrovalo nízké ceny a stávku ochranky

K situaci se pro SECURITY magazín vyjádřil i předseda Výboru pro bezpečnost, Roman Váňa z ČSSD, podle kterého v bezpečnosti platí snad ještě vice než jinde, že nejsme tak bohati, abychom si mohli dovolit laciné služby. Bezpečnostni agentura "pod cenou" se nakonec sama může stát bezpečnostním rizikem.

Zdroj: The Independent

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace