V Německu byla otevřena první mešita pro ,,liberální muslimy". Obrací islámská pravidla naruby

V Německu byla otevřena první mešita pro ,,liberální muslimy&quote;. Obrací islámská pravidla naruby
Popisek: mešita
17 / 06 / 2017, 12:30

V Německu byla otevřena první ,,liberální" mešita, v níž neplatí zavedená pravidla jako v tradičních mešitách.

Mešita Ibn Ruschd-Goethe se pro veřejnost otevřela v protestantském kostele v Berlíně. Platí v ní však poněkud jiná pravidla, které jsou zavedenými a nezpochybnitelnými zvyklostmi v ,,klasické" mešitě.

V prvé řadě návštěvník nesmí mít na sobě burku či nikáby, protože jsou podle iniciátorů vzniku mešity ,,politickým prohlášením" a nemají nic společného s náboženstvím jako takovým. Dále v ní mohou kázat ženy a je možné uspořádat společné modlitby mužů i žen, stejně tak ,,znepřátelených" sunnitů a šíitů. V ,,liberální" mešitě jsou vítáni i příslušníci lesbické a gay komunity. 

Seyranová rovněž cílí na konzervativní muslimy, kteří mohou do mešity také přijít a mohou se svobodně účastnit debaty o jakýchkoliv otázkách. Podle ní v mešitě nikdo o nikom neříká, zda je dobrý či špatný muslim, jde o to rozproudit svobodnou názorovou diskusi. Aktivistka se snaží svým projektem mešity především zviditelnit ,,liberální" formu islámu.

Za nápadem zřízení této mešity, který se vymyká tradičním islámským pravidlům, stojí ženská aktivistka a advokátka Seyran Atesová. Tu inspiroval rozhovor s ministrem financí Wolfgangem Schäublem, který jí řekl, že liberální muslimové by se měli sjednotit.

To se může dít alespoň na nějaký čas v mešitě Ibn Ruschd-Goethe. Mešita zatím využívá prostory protestantského kostela, ale Seyranová doufá, že se jí podaří v budoucnu najít vhodné místo pro samostatnou budovu mešity.

 

psali jsme:

Rumuni protestují proti výstavbě mešity. "Rumunsko není turecká provincie"

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace