V Německu dnes začínají rozhovory CDU/CSU a SPD o nové vládě

V Německu dnes začínají rozhovory CDU/CSU a SPD o nové vládě
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Angela Merkelová
07 / 01 / 2018, 08:30

V Německu dnes dopoledne začínají předběžné rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracií (SPD). Uzavřít je dosavadní koaliční partneři chtějí už za šest dnů, tedy do pátku. Časovou ztrátu od zářijových parlamentních voleb ale ani tak nedoženou. Už teď politici při vytváření nové vlády překonali všechny rekordy.

Merkelová i šéfové CSU a SPD Horst Seehofer a Martin Schulz věří, že takzvané sondovací rozhovory budou věcné a podaří se při nich zabránit únikům informací. Účastníci části vyjednávání, která v Německu tradičně předchází vlastním koaličním rozhovorům, proto mají do jeho konce zákaz dávat médiím rozhovory.

Když se sondovací rozhovory podaří dotáhnout do zdárného konce, bude o dalším vývoji 21. ledna rozhodovat stranický sjezd SPD.

Sociální demokraté původně po parlamentních volbách, při nichž dosáhli nejhoršího výsledku od druhé světové války, chtěli odejít do opozice. Po listopadovém krachu rozhovorů o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, ale svůj postoj změnili. Řada z nich je však k pokračování dosavadní koalice nadále velmi skeptická. Straníci proto mají rozhodovat o všech zásadních krocích při vytváření vlády, která zřejmě nevznikne dříve než v březnu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku