V Německu je 420 islamistů, co by mohli být bezpečnostní hrozbou

V Německu je 420 islamistů, co by mohli být bezpečnostní hrozbou
Autor fotografie: ""Freedom go to hell"" by Voyou Desoeuvre - Flickr: "Freedom go to hell". Licensed under CC BY-SA 2.0 via Commons|Popisek: Ilustrační foto
17 / 11 / 2015, 16:45

Berlín 17. listopadu (zpravodaj ČTK) - V Německu žije asi 43.000 islamistů, z toho 420 by mohlo představovat bezpečnostní hrozbu. V rozhovoru, který dnes přinesl deník Die Welt, to řekl šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch.

Kriminalisté podle něj však v současnosti nemají indicie, že by zemi bezprostředně hrozil teroristický útok. Bezpečnostní situaci po atentátech v Paříži ale Münch hodnotí jako vážnou.

"V Německu zatím nelze snížit stupeň pohotovosti," řekl šéf BKA o bezpečnostní situaci v zemi. "Radikální islamisté míří na západní cíle, také na spolkovou republiku. Jsme v situaci, kdy existuje závažné riziko, v této chvíli ale nemáme žádné indicie toho, že by existovaly konkrétní plány pro atentát," uvedl.

Kriminalisté podle Müncha pozorně sledují německou islamistickou scénu, na které působí zejména vyznavači radikálního salafismu a navrátilci ze Sýrie. "Přinejmenším o 70 těchto navrátilcích víme, že (v Sýrii) byli ve výcvikovém táboře teroristů nebo tam získali bojové zkušenosti," řekl šéf BKA. Podle něj jsou ale salafisté stejně nebezpeční jako lidé, kteří se zapojili do násilností na Blízkém východě, protože se snaží radikalizovat další muslimy. Propagandě salafistů podléhají podle Müncha stále mladší lidé.

Salafisté se snaží oslovit i běžence, kteří do Německa přicházejí. "Zatím ale nemáme žádné indicie, že by do Německa přijel nějaký terorista vydávající se za žadatele o azyl, který by zde chtěl provést atentát," upozornil Münch.

Podle Müncha dostal BKA přes sto udání, že jsou mezi běženci lidé, kteří se zapojili do bojů v Sýrii a páchali válečné zločiny. Tato udání zpravidla přicházejí od ostatních uprchlíků. "Všechny ty případy prošetřujeme. Většinou se ale jedná o záměnu osob nebo o cílenou diskreditaci," řekl Münch. Kriminalisté podle něj vedou vyšetřování zhruba v desítce případů.

Münch také zdůraznil, že v Německu není bezpečnostní vakuum a že úřady používají všechny zákonem povolené prostředky k tomu, aby zajistily bezpečnost občanů. "Vyhodnocujeme situaci na základě aktuálních informací a aktuálního vývoje a děláme všechno pro to, aby k teroristickým útokům nedošlo. V minulosti se nám tak podařilo zabránit jedenácti atentátům," řekl šéf BKA.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku