V Německu jsou tisíce uprchlíků bez šancí na azyl. Pokusí se před deportací uniknout nelegálně do ČR?

V Německu jsou tisíce uprchlíků bez šancí na azyl. Pokusí se před deportací uniknout nelegálně do ČR?
Autor fotografie: y|Popisek: Ilustrační foto
09 / 12 / 2015, 02:15

Bezpečnostní rada státu jednala o situaci na hranicích s Rakouskem. Nezapomněla na česko-německé hranice?

Česká republika se v souvislosti s migrační krizí připravuje na případné obnovení hraničních kontrol. Ministerstvo vnitra na včerejším jednání Bezpečnostní rady státu předložilo analýzu situace na hranicích s Rakouskem, zpracuje i možnosti pro hranice s Polskem a Slovenskem. Po jednání to novinářům řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Nezapomněla však Česká republika na hranice s Německem? Nemohou se neúspěšní žadatelé o azyl z Německa pokusit dostat se na naše území?

V Německu totiž zůstávají tisíce uprchlíků bez šance na dlouhodobý legální pobyt a nedaří se je vrátit do země původu. Podle německé policie se podařilo ze země za prvních deset měsíců roku letecky deportovat téměř 15.000 běženců, kteří nezískali azyl. Policie rovněž uvedla, že dobrovolně po odmítnutí azylu odešlo víc lidí, než kolik jich muselo být deportováno, přesný počet ale nesdělila (protože jejich počet nikdo nezná, pozn. redakce)

Neúspěšní žadatelé o azyl dostávají od německé vlády až 700 EUR za dobrovolný návrat domů

Němečtí politici upozorňují, že v zemi zůstává mnoho běženců bez šance získat právo na dlouhodobý pobyt. Podle zemské organizace Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Severním Porýní-Vestfálsku letos jen do této nejlidnatější spolkové země přišlo 120.000 lidí, kteří azyl nezískají. Do země původu bylo vráceno jen 6000 z nich. Podle CDU nemají imigrační úřady dostatečné vybavení, aby mohly ročně vyřešit odsunutí více lidí.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére však v pondělí upozornil, že počet registrací neodpovídá tomu, kolik uprchlíků se v Německu zdržuje. Část lidí se zaregistrovala několikrát, další Německo opustili a odcestovali do Švédska. Přesný počet běženců, kteří v Německu zůstávají, de Maiziére neuvedl (protože jej opět nikdo nezná, pozn. redakce)

Praktické provádění deportací se nedaří provádět dostatečně rychle, protože od okamžiku podání žádosti o azyl může celý proces trvat až pět měsíců a někteří žadatelé čekají dokonce až rok, než obdrží rozhodnutí o tom, zda byla jejich žádost schválena nebo ne.

Dalším problémem je, že se v Německu uprchlíci "ztrácejí". Ztracené uprchlíky hlásí i spolkové země Bavorsko nebo Dolní Sasko. V Německu se víceméně zhroutil systém evidence imigrantů a ti se bez dokladů a bez vědomí německých úřadů volně pohybují po celé zemi.

Do přijímacích středisek v Braniborsku přicestovalo od září 17.000 nových žadatelů o azyl. Ale kontrolou se přišlo na to, že se jich zaregistrovalo pouze 10.000, kam tedy zmizely tisíce uprchlíků? Braniborský ministr vnitra Ingo Decker uvedl, že "odešli na vlastní pěst, například k příbuzným a jednoduše už tu nejsou." A úřady nyní otevřeně přiznaly, že ztratily jejich stopu, a "je jen malá naděje, že ji znovu získají".

 

 

Tagy článku

-->