V Německu nyní žije až 1100 islamistů schopných násilí

V Německu nyní žije až 1100 islamistů schopných násilí
Autor fotografie: Ilustrační foto
11 / 12 / 2015, 12:00

Předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen varuje, že v Německu nyní žije okolo 1100 radikálních islamistů, kteří by podle něj byli schopni spáchat násilné činy.

Maassen již v polovině listopadu v souvislosti s útoky v Paříži varoval, že s uprchlíky mohou do Německa přicházet také teroristé. 

"Není vyloučeno, že s uprchlíky přicházejí do země i teroristé, i když to považujeme za méně pravděpodobné," konstatoval tehdy Maassen. "Pro bezpečnostní složky je důležité, aby byly zavedeny řádné procedury při vstupu do Německa a při uplatňování azylového práva," dodal.

Nyní šéf německé kontrarozvědky varuje, že tajné služby mají v hledáčku zhruba 1100 islamistů, z nichž zhruba 450 by bylo schopno spáchat i závažné trestné činy. Masakr v Paříži přitom spáchalo jen hrstka útočníků.

Maassen v rozhovoru s německou stanicí MDR vyzval k tomu, aby příchozí uprchlíci, kteří se v domovině dostali do kontaktu s islamisty, podali úřadům co nejvíce informací. "To není udávání," uvedl s tím, že německé tajné služby z jejich poznatků mohou vyvozovat, jaké nebezpečí zemi hrozí. Uprchlíky se prý snaží kontaktovat islamisté včetně zástupců salafistů a přesvědčit je k radikalizaci. BfV zaznamenal již zhruba 150 takových případů.

Salafismus je sunnitská fundamentální forma islámu a v Německu stále získává na oblibě.

"V Německu má salafistická scéna zhruba 8350 členů. Jejich počet v posledních měsících prudce vzrostl. Na konci září jich bylo ještě asi 7900," uvedl Maassen.

Německo je již nyní na seznamu nepřátel IS a pozice země se v očích teroristů patrně nezlepšila ve chvíli, kdy německý spolkový sněm rozhodnul o vojenské pomoci v Sýrii. Podle průzkumu téměř polovina respondentů podporuje zahraniční misi proti IS, ale mnohem více Němců se obává z případných následků vojenského zásahu německé armády.

Tagy článku